Rosyjski naukowiec stworzył prototyp lasera zabijającego… komary

Rosyjski naukowiec Ildar Rakhmatulin z South Ural State University w Czelabińsku stworzył i zaprezentował urządzenie, które skutecznie ma wykrywać i eliminować komary. Co ciekawe, owady mają być unieszkodliwiane za pomocą… lasera!

Urządzenie Rakhmatulina sterowane jest przez minikomputer Raspberry Pi 3 Model B+ i wykorzystuje metodę głębokiego uczenia w celu detekcji komarów i ich permanentnego unieszkodliwienia za pomocą lasera. Uważacie, że to zbędny gadżet? Nic bardziej mylnego. Co roku z powodu chorób przenoszonych przez komaty umiera 700 tys. osób.

Z opublikowanego w sieci abstraktu można dowiedzieć się, że oprócz Raspberry Pi 3 urządzenie posiada 4-rdzeniowy procesor z zegarem o częstotliwości 1,4 GHz, kamery z sensorem Sony IMX219 Exmor, galwanometr działający z prędkością 20 kpps oraz lasera o mocy 1 W i długości fali 450 nm.

Aby „ustrzelić” komara urządzenie musi go zidentyfikować. W tym pomaga mu sztuczna inteligencja korzystająca z zasobów standardowego PC. Po identyfikacji informacja przekazywana jest do galwanometru, a następnie uruchamiany jest laser. Rosjanin oglądał chyba film „Zombieland”, w którym jedną z głównych zasad było „double-tap”, czyli oddanie drugiego strzału, tak dla pewności, że wyeliminowało się wrogów. W filmie były to zombie, a tutaj – komary.

Urządzenie Rakhmatulina potrafi likwidować dwa komary na sekundę. Na razie nie jest ono dostępne w sprzedaży, ani nawet nie trafiło do produkcji. Póki co to naukowy prototyp. Być może znajdzie się sponsor, który będzie chciał wcielić pomysł rosyjskiego naukowca w życie.

Źródło i zdjęcia: Preprints.org

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

USA naciskają na Brazylię, by zrezygnowała ze Sputnika V?

wt. mar 16 , 2021
Jak podaje portal Lenta.ru, twórcy szczepionki Sputnik V poskarżyli się na Twitterze, że USA zwalczają ich szczepionkę i wywierają nacisk na Brazylię, by zrezygnowała z jej zakupu. Rosjanie powołują się na raport Departamentu Zdrowia i Pomocy Humanitarnej USA, który można znaleźć na oficjalnej stronie organu. Na stronie 48 pojawia się […]
%d bloggers like this: