Rosyjski naukowiec stworzył prototyp lasera zabijającego… komary

Rosyjski naukowiec Ildar Rakhmatulin z South Ural State University w Czelabińsku stworzył i zaprezentował urządzenie, które skutecznie ma wykrywać i eliminować komary. Co ciekawe, owady mają być unieszkodliwiane za pomocą… lasera!

Urządzenie Rakhmatulina sterowane jest przez minikomputer Raspberry Pi 3 Model B+ i wykorzystuje metodę głębokiego uczenia w celu detekcji komarów i ich permanentnego unieszkodliwienia za pomocą lasera. Uważacie, że to zbędny gadżet? Nic bardziej mylnego. Co roku z powodu chorób przenoszonych przez komaty umiera 700 tys. osób.

Z opublikowanego w sieci abstraktu można dowiedzieć się, że oprócz Raspberry Pi 3 urządzenie posiada 4-rdzeniowy procesor z zegarem o częstotliwości 1,4 GHz, kamery z sensorem Sony IMX219 Exmor, galwanometr działający z prędkością 20 kpps oraz lasera o mocy 1 W i długości fali 450 nm.

Aby „ustrzelić” komara urządzenie musi go zidentyfikować. W tym pomaga mu sztuczna inteligencja korzystająca z zasobów standardowego PC. Po identyfikacji informacja przekazywana jest do galwanometru, a następnie uruchamiany jest laser. Rosjanin oglądał chyba film „Zombieland”, w którym jedną z głównych zasad było „double-tap”, czyli oddanie drugiego strzału, tak dla pewności, że wyeliminowało się wrogów. W filmie były to zombie, a tutaj – komary.

Urządzenie Rakhmatulina potrafi likwidować dwa komary na sekundę. Na razie nie jest ono dostępne w sprzedaży, ani nawet nie trafiło do produkcji. Póki co to naukowy prototyp. Być może znajdzie się sponsor, który będzie chciał wcielić pomysł rosyjskiego naukowca w życie.

Źródło i zdjęcia: Preprints.org

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

USA naciskają na Brazylię, by zrezygnowała ze Sputnika V?

wt Mar 16 , 2021
Jak podaje portal Lenta.ru, twórcy szczepionki Sputnik V poskarżyli się na Twitterze, że USA zwalczają ich szczepionkę i wywierają nacisk na Brazylię, by zrezygnowała z jej zakupu. Rosjanie powołują się na raport Departamentu Zdrowia i Pomocy Humanitarnej USA, który można znaleźć na oficjalnej stronie organu. Na stronie 48 pojawia się […]