Rosja chce zakazać sprzedaży detergentów rejonie jeziora Bajkał

Do Dumy Państwowej wpłynęły poprawki do ustawy federalnej „O ochronie jeziora Bajkał”, które zakazują sprzedaży detergentów na terenie wokół jeziora.

Grupa deputowanych pod przewodnictwem przewodniczącego Komisji Ekologii, Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska Dmitrija Kobylkina wprowadziła do Dumy Państwowej poprawki do ustawy federalnej „O ochronie jeziora Bajkał„. Dokument publikowany jest w Systemie Wsparcia Legislacyjnego.

Zgodnie z tekstem ustawy „w centralnych strefach ekologicznych i buforowych [Jeziora Bajkał] zabroniona jest sprzedaż detaliczna” syntetycznych detergentów i chemii gospodarczej „z informacją o zawartości fosforanów, fosfonianów 5 proc. lub więcej. „

Jak podkreślają autorzy inicjatywy, jest to konieczne „aby zmniejszyć antropogeniczny wpływ na unikalny system ekologiczny Bajkału”.

„Zakaz zmniejszy przepływ związków zawierających fosfor przez ścieki domowe i przemysłowe do jeziora Bajkał i pomoże ograniczyć procesy eutrofizacji wód przybrzeżnych w perspektywie średnioterminowej” – czytamy w uzasadnieniu.

Posłowie zwracają uwagę, że w ostatnich dziesięcioleciach pogłębił się problem eutrofizacji zbiorników wodnych – ich nasycenia pierwiastkami biogennymi, w wyniku czego wzrasta w nich aktywność biologiczna. Dlatego autorzy zauważają, że w ostatnich latach w jeziorze Bajkał „odnotowano wielokrotny wzrost liczby obcych glonów”. Niektóre z tych glonów prowadzą do powstania w wodzie toksycznych substancji odpornych na zniszczenie, co prowadzi do śmierci gąbki bajkalskiej.

Jednocześnie w dokumencie podkreślono, że „ten środek nie ogranicza producentów syntetycznych detergentów i chemii gospodarczej, a jedynie ma na celu dostosowanie preferencji konsumentów przy równoczesnym wyważeniu konstytucyjnie istotnych interesów państwa i obywateli”.

Źródło i zdjęcie: Duma Państwowa Rosji

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Belavia nie wpuści na pokład Irakijczyków i Syryjczyków

pt. lis 12 , 2021
Białoruskie linie lotnicze Belavia poinformowały w piątek, że nie wpuszczą na pokład swoich maszyn obywateli Iraku, Jemenu i Syrii, którzy będą chcieli z Turcji dostać się do Mińska. W piątek na stronie internetowej białoruskich linii lotniczych Belavia pojawił się komunikat, w którym przewoźnik poinformował, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu, […]