Ministerstwo Pracy i Ochrony Socjalnej Rosji zmieni zasady przyznawania świadczeń dla dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat oraz świadczeń dla samotnych rodziców z dziećmi w wieku od ośmiu do 17 lat.
Teraz świadczenia socjalne w Rosji są przydzielane z uwzględnieniem tego, czy pełnoletni członkowie rodziny mają zarobki (pensję, stypendium, dochód z tytułu prowadzonego przedsiębiorstwa lub emeryturę) lub nie posiadają dochodów z powodu trudnej sytuacji życiowej.
Czytaj również: Rosja chce wprowadzić u siebie Dzień Ojca
„Zmieniamy zasady: okres od momentu rejestracji wniosku o przyznanie zasiłku do porodu będzie uważany za obiektywną przyczynę braku zarobków” – napisało Ministerstwo Pracy Rosji w komunikacie opublikowanym na Instagramie.
Oznacza to, że Rosja uznaje administracyjnie płód za dziecko, które już w okresie ciąży będzie podlegało ochronie socjalnej.
Według resortu zmiany w zasadach przyznawania świadczeń zostaną wprowadzone przed końcem roku.
W maju 2021 r. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o nowych środkach wspierania samotnych rodziców z dziećmi i kobiet w ciąży.
Na te środki rząd rosyjski przeznaczył 46,6 mld rubli z Funduszu Rezerwowego. W lipcu 2021 r. rosyjski rząd zatwierdził dekret w sprawie trybu i warunków wyznaczania oraz wypłacania miesięcznych świadczeń kobietom w ciąży i samotnym rodzicom z dziećmi.
Źródło: Instgram.com
Zdjęcie: Pxhere.com