Białoruski MSZ otrzymał plany dot. eksportu. Węgry prowadzą

Rada Ministrów Republiki Białoruś wydała postanowienie nakazujące MSZ i służbom dyplomatycznym Białorusi wsparcie eksportu i utrzymanie go na konkretnych poziomach w stosunku do 2020 roku.

MSZ ma odpowiadać za „zapewnienie kontroli nad wypełnianiem wskaźnikow” i raportowanie co kwartał do Rady Ministrów o realizacji eksportu.

Lista obejmuje niemal 60 krajów z kwartalnymi planami eksportowymi. Punktem odniesienia jest dla nich eksport towarów do poszczególnych krajów w 2020 roku.

Co szczególnie ważne, zestawienie zakłada plany eksportu towarów innych niż ropa i produkty ropopochodne.

Białoruś szuka nowych rynków

Najbardziej ambitne zadania Rada Ministrów postawiła przed dyplomatami na Węgrzech, w Argentynie, Kenii, Chinach, Czechach i Szwajcarii. Szczególnie wysilić się będą musieli dyplomaci w Budapeszcie, gdyż Mińsk zaplanował 9% wzrost eksportu do tego kraju w porównaniu z 2020 rokiem.

Nieco mniej ambitne cele postawiono przed dyplomatami w Warszawie czy Wilnie. Eksport do Polski ma się w ciągu roku zwiększyć jedynie o 2%, a do Litwy utrzymać na poziomie z zeszłego roku.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy spojrzeć na poziomy wymiany towarowej. W okresie styczeń-listopad 2020 Polska znajdowała się na 5 miejscu pod względem poziomu eksportu białoruskich towarów z udziałem 4,1% w całkowitym obrocie towarowym z Białorusią, szacowanym na 1,12 mld. USD. Zaraz za nią znajdowała się Litwa z udziałem 2,3%.

W przypadku eksportu do Rosji założono aż 4% wzrost w stosunku do roku 2020. To o tyle trudne, że wymiana handlowa z tym krajem odpowiada aż za 48% całego obrotu towarowego Mińska.

Dyplomaci na Węgrzech startują zatem z niższej bazy, gdyż Budapeszt nie znalazł się wśród 14 głównych partnerów handlowych Mińska.

Źródło: Pravo.by

Fot. Neu-Zwei, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Władze Rosji zaostrzają przepisy wyborcze

sob. lt. 20 , 2021
Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej 17 lutego br. w trzecim czytaniu przyjęła projekt Ustawy Federalnej o blokadzie bezprawnej agitacji w Internecie. Za przyjęciem głosowało 302 deputowanych, przeciwko było 100 – z wszystkich trzech frakcji opozycyjnych. Inicjatorami projektu byli deputowani rządzącej partii „Zjednoczona Rosja” Olga Sewastianowa, przewodnicząca Komitetu ds. Regulaminowych, i Aleksander […]