Rada Ministrów Republiki Białoruś wydała postanowienie nakazujące MSZ i służbom dyplomatycznym Białorusi wsparcie eksportu i utrzymanie go na konkretnych poziomach w stosunku do 2020 roku.
MSZ ma odpowiadać za “zapewnienie kontroli nad wypełnianiem wskaźnikow” i raportowanie co kwartał do Rady Ministrów o realizacji eksportu.
Lista obejmuje niemal 60 krajów z kwartalnymi planami eksportowymi. Punktem odniesienia jest dla nich eksport towarów do poszczególnych krajów w 2020 roku.
Co szczególnie ważne, zestawienie zakłada plany eksportu towarów innych niż ropa i produkty ropopochodne.
Białoruś szuka nowych rynków
Najbardziej ambitne zadania Rada Ministrów postawiła przed dyplomatami na Węgrzech, w Argentynie, Kenii, Chinach, Czechach i Szwajcarii. Szczególnie wysilić się będą musieli dyplomaci w Budapeszcie, gdyż Mińsk zaplanował 9% wzrost eksportu do tego kraju w porównaniu z 2020 rokiem.
Nieco mniej ambitne cele postawiono przed dyplomatami w Warszawie czy Wilnie. Eksport do Polski ma się w ciągu roku zwiększyć jedynie o 2%, a do Litwy utrzymać na poziomie z zeszłego roku.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy spojrzeć na poziomy wymiany towarowej. W okresie styczeń-listopad 2020 Polska znajdowała się na 5 miejscu pod względem poziomu eksportu białoruskich towarów z udziałem 4,1% w całkowitym obrocie towarowym z Białorusią, szacowanym na 1,12 mld. USD. Zaraz za nią znajdowała się Litwa z udziałem 2,3%.
W przypadku eksportu do Rosji założono aż 4% wzrost w stosunku do roku 2020. To o tyle trudne, że wymiana handlowa z tym krajem odpowiada aż za 48% całego obrotu towarowego Mińska.
Dyplomaci na Węgrzech startują zatem z niższej bazy, gdyż Budapeszt nie znalazł się wśród 14 głównych partnerów handlowych Mińska.
Źródło: Pravo.by
Fot. Neu-Zwei, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons