Rosja i Białoruś będą miały wspólny rynek gazowy do połowy 2022 roku

– Białoruś i Rosja do lipca 2022 r. określą zasady działania jednolitego rynku gazu – powiedział premier Białorusi Roman Gołowczenko w programie „Pytanie numer jeden” na kanale telewizyjnym „Białoruś 1”.

– Do 1 lipca przyszłego roku musimy ustalić zasady funkcjonowania zjednoczonego rynku gazowego Białorusi i Rosji, według jakiej zasady kształtować się będzie cena gazu ziemnego dla Białorusi, aby ustalić ją na dłuższą metę – powiedział Roman Gołowczenko.

W uzgodnionych przez Władimira Putina oraz Aleksandra Łukaszenkę 28 programach zjednoczeniowych cztery dokumenty poświęcone są energetyce: są to programy tworzenia wspólnych rynków gazu, ropy i energii elektrycznej, a kolejny program poświęcony jest energii jądrowej.

Przypomnijmy, że cena dla Białorusi za rosyjski gaz ziemny na 2022 r. pozostanie na poziomie z roku bieżącego. Teraz Białoruś płaci 128,5 dolarów za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu, podczas gdy na rynku europejskim cena za niego znacznie wzrosła i sięga 650 dolarów. 

Do 1 grudnia 2023 r. zostanie podpisany dokument o utworzeniu jednolitego rynku gazu w ramach Państwa Związkowego.

Źródło: Białoruś-1

Zdjęcie: Fot. Flickr.com / NPCA Online

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ambasador USA w Moskwie wezwany do rosyjskiego MSZ. Powodem "ingerencja w wybory"?

niedz. wrz. 12 , 2021
Ambasador USA w Rosji John Sullivan został wezwany w piątek do rosyjskiego MSZ. Szef amerykańskiej dyplomacji w Moskwie spędził w gmachu około 20 minut. Nie odpowiedział na pytania dziennikarzy o przyczyny jego wezwania. „10 września ambasador USA w Moskwie J. Sullivan został wezwany do rosyjskiego MSZ na spotkanie z wiceministrem […]