Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z ponadpartyjną delegacją Kongresu USA.
W skład delegacji weszli senatorowie Robert Portman, Chris Murphy, Gene Shahin, Amy Klobuchar, Richard Blumenthal i Roger Wicker.
Prezydent podziękował Kongresowi Stanów Zjednoczonych za solidarność z narodem Ukrainy w obliczu aktualnych wyzwań bezpieczeństwa.
– To bardzo ważne dla Ukrainy, dla naszego narodu, że jesteście z nami dzisiaj. Świadczy to o stałym dwuizbowym, ponadpartyjnym poparciu naszego państwa, a także o jego suwerenności i integralności terytorialnej – powiedział prezydent.
Wołodymyr Zełenski poinformował senatorów USA o stanie bezpieczeństwa wokół Ukrainy oraz o krokach, które przyczyniłyby się do deeskalacji i zapobieżenia dalszej rosyjskiej agresji.
Prezydent zwrócił uwagę na ważną rolę Kongresu we wspieraniu euroatlantyckich aspiracji Ukrainy i pogłębianiu współpracy obu krajów.
– Czujemy i otrzymujemy skuteczną pomoc w dziedzinie bezpieczeństwa w tak trudnym czasie, w czasie agresji Federacji Rosyjskiej – powiedział Wołodymyr Zełenski .
W trakcie rozmowy wyrażono jednomyślne stanowisko, że gazociąg Nord Stream-2 stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i całej Europy.
Prezydent stwierdził konieczność przygotowania prewencyjnego pakietu sankcji przeciwko Rosji w celu przeciwdziałania agresji.
Senatorowie USA jednogłośnie poparli suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, podkreślili pełne i niepodważalne prawo państwa do określania własnego bezpieczeństwa.
Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy