Wołodymyr Zełenski spotkał się w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym NATO

Podczas roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Prezydent Ukrainy podczas spotkania w Nowym Jorku podziękował sekretarzowi generalnemu za nieustające wsparcie NATO dla Ukrainy, zwracając uwagę na znaczenie udziału Sojuszu w szczycie Platformy Krymskiej w sierpniu br. w Kijowie.

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Jensa Stoltenberga o ułatwienie uwolnienia prawie 450 Ukraińców przetrzymywanych na terenach czasowo niekontrolowanych oraz w Rosji.

Prezydent podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat Ukraina prawie zakończyła tworzenie nowego zintegrowanego systemu bezpieczeństwa narodowego, który w całości opiera się na standardach państw sojuszniczych.

– Nasz kurs na członkostwo w NATO, zasady i standardy Sojuszu są podstawą wszystkich dokumentów przewodnich w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony – powiedział Zełenski

Poinformował Jensa Stoltenberga o realizacji Rocznych Programów Narodowych naszego kraju pod auspicjami Komisji NATO-Ukraina. 

Wyraził nadzieję, że państwa członkowskie NATO będą w stanie wskazać Ukrainie wyczerpującą listę reform, odpowiednie kryteria i „markery”, które pozwolą im przejść do kolejnego etapu integracji z Sojuszem.

Omówiono interakcję Ukrainy z NATO z wykorzystaniem wzmocnionego statusu partnera.

Mówiąc o znaczeniu wspólnych z Sojuszem wysiłków na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, prezydent podkreślił znaczenie dalszego zwiększania obecności marynarki wojennej NATO na Morzu Czarnym, a także współpracy między państwami wybrzeża Morza Czarnego. 

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Ukraina jest gotowa do aktywnego udziału w odpowiednich wspólnych działaniach z Sojuszem, a także wyraził zainteresowanie zwiększeniem liczby wspólnych ćwiczeń.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Kadyrow zachwala Putina. Twierdzi, że dzięki niemu Czeczenia "pokonała terroryzm"

sob. wrz 25 , 2021
Ramzan Kadyrow był jednym z uczestników wideokonferencji z Władimirem Putinem. Szef republiki stwierdził, że dzięki prezydentowi Rosji w Czeczenii pokonano terroryzm. – Przede wszystkim wygraliśmy wojnę, wojnę z terroryzmem. A wszystkie pozytywne procesy w regionie, rozwój społeczno-gospodarczy, budownictwo i wiele więcej stały się możliwe tylko dzięki waszemu osobistemu udziałowi i […]