Zełenski rozmawiał z Trudeau przed szczytem G7 i NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z premierem Kanady Justinem Trudeau. Obaj dyskutowali na temat kluczowych kwestii związanych z agendą szczytów G7 i NATO.

Jak podaje oficjalna strona prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował Justina Trudeau o sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie i w pobliżu granic Ukrainy. Podkreślił, że do tej pory tylko część rosyjskich wojsk i ciężkiej broni została wycofana z czasowo okupowanych terytoriów oraz z granic Ukrainy.

– Rosja prawie nie przeprowadziła demobilizacji. Spośród 105 000 rosyjskich żołnierzy tylko 11 000 wróciło do koszar – stwierdził Wołodymyr Zełenski.

Podkreślił także duże znaczenie presji wywieranej przez Zachód na Rosję, oraz że budowa Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Ukrainy.

– Wierzymy, że ukończenie Nord Stream 2 wzmocni Rosję jako gracza na mapie świata – dodał ukraiński prezydent.

Justin Trudeau potwierdził poparcie Kanady dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz solidarność z nią w przeciwdziałaniu przedłużającej się agresji Rosji. Obaj politycy omówili także wspólną pracę na rzecz przystąpienia Ukrainy do NATO.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Putin udzielił wywiadu stacji NBC. Odniósł się do słów Bidena, który nazwał go "zabójcą"

sob. czerwiec 12 , 2021
Stacja NBC zamieściła w mediach społecznościowych fragmenty wywiadu z Władimirem Putinem. Prezydent Rosji w jednym z nich odniósł się do słów Joe Bidena, który nazwał go „zabójcą”. Rosyjski przywódca wyjaśnił, jak on to odbiera. – Podczas mojej kadencji przyzwyczaiłem się do ataków pod różnymi kątami i z różnych obszarów pod […]