Zełenski spotkał się z Merkel. Powiedział, co trzeba zrobić, żeby doprowadzić do pokoju w Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w poniedziałek w Berlinie z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. Wspólnie dyskutowali m.in. o bezpieczeństwie Ukrainy.

– Niemcy pozostają jednym z kluczowych partnerów Ukrainy, co niezmiennie wspiera suwerenność i integralność terytorialną naszego państwa oraz pozostaje zwolennikiem pokojowego uregulowania Donbasu – powiedział w poniedziałek w Berlinie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podczas wspólnego spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Niemcy cały czas nie zmieniły stanowiska wobec bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję oraz wspierają prounijne starania Kijowa.

– Chciałbym podziękować pani Merkel za jej nieustające wsparcie dla formatu normandzkiego i prezydentowi Macronowi. Projekt przygotowany przez stronę niemiecką wspólnie ze stroną francuską pn. Klastry kluczowe dla realizacji porozumień mińskich uważam za doskonały. My, Ukraina, poparliśmy ten projekt i jest on teraz po stronie rosyjskiej, i tylko Rosja dzisiaj nie zaakceptowała tych kroków w celu zakończenia wojny w Donbasie – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

– Wydaje mi się, że my wszyscy, wszystkie kraje, powinniśmy zwrócić się do strony rosyjskiej, naciskać na spotkanie w formacie normandzkim, żeby zakończyła wojnę na wschodniej Ukrainie i zwróciła nasze nielegalnie okupowane terytoria – zaapelował prezydent Ukrainy.

Dodał także, że chciałby, żeby w rozmowach brał udział także prezydent USA Joe Biden.

Źródło i zdjęcia: Oficjalna strona internetowa prezydenta Ukrainy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Partia Sandu triumfuje! Mołdawia będzie miała nowy, prozachodni rząd

pon. lipiec 12 , 2021
Proeuropejska Partia Działania i Solidarności Mai Sandu zdobyła 52,8 proc. w przedterminowych wyborach parlamentarnych i może samodzielnie powołać rząd. Państwowa Komisja Wyborcza Mołdawii po zliczeniu 100 proc. kart do głosowania podała w poniedziałek oficjalne wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wygrała je Partia Działania i Solidarności Mai Sandu, która zdobyła 52,8 proc. […]