Zełenski rozmawiał telefonicznie z Trudeau

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Prezydent Wołodymyr Zełenski na wstępie rozmowy zaproponował aktualizację wspólnej deklaracji w sprawie specjalnego partnerstwa między Ukrainą a Kanadą.

– Biorąc pod uwagę bezprecedensowy charakter naszych stosunków dwustronnych, a także nowe wyzwania i priorytety zewnętrzne, proponuję poinstruować naszych ministrów spraw zagranicznych, aby zaktualizowali wspólną deklarację – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy poinformował premiera Kanady o sytuacji na wschodzie kraju i na granicy, a także o działaniach podejmowanych w celu osiągnięcia pokoju w ramach istniejących formatów negocjacyjnych.

Dostrzegając rolę przyjaciół i partnerów Ukrainy w rozwiązywaniu sytuacji i zapobieganiu nasilenia się rosyjskiej agresji, szef państwa podkreślił, że bez niej nie należy podejmować żadnych decyzji w sprawie Ukrainy.

Rozmówcy wymienili także poglądy w kontekście planowanych wydarzeń międzynarodowych i formatów negocjacji.

– Pozycja krajów zachodnich w dialogu z Rosją musi pozostać stanowcza i zdecydowana. Trzeba być gotowym na natychmiastowe wprowadzenie prewencyjnego pakietu sankcji wobec Rosji, aby przeciwdziałać agresywnym intencjom Kremla – powiedział Wołodymyr Zełenski.

W trakcie rozmowy prezydent podkreślił niezmienność kursu euroatlantyckiego kraju i wyraził przekonanie, że Kanada będzie nadal udzielać pełnego wsparcia Ukrainie na jej drodze do członkostwa w Sojuszu.

Wołodymyr Zełenski zaprosił Justina Trudeau, żeby ten odwiedził Ukrainę w 2022 roku.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Senat USA odrzucił ustawę ws. sankcji za Nord Stream 2

pt. sty 14 , 2022
Senat USA odrzucił projekt ustawy zaproponowanej przez republikanina Teda Cruza o nałożeniu sankcji na Nord Stream 2. Inicjatywa senatora nie uzyskała wymaganych 60 głosów do zatwierdzenia. Podobno Demokraci, którzy wypowiadali się za nowymi ograniczeniami dla gazociągu, „zasygnalizowali zmianę swojego stanowiska”.  W szczególności w poniedziałek podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria […]
%d bloggers like this: