Zbliżają się pierwsze w tym roku manewry rosyjsko-białoruskie

1

Od 9 do 20 marca potrwają pierwsze wspólne manewry wojsk białoruskich i rosyjskich. Odbędą się równocześnie na poligonach w Poliwnie w Rosji i Osipowiczach w Białorusi.

Ćwiczenia prowadzone będą przez wojska powietrzno-desantowe Rosji i wojska sił specjalnych Białorusi. Zgodnie z informacjami rosyjskiego MON żołnierze mają ćwiczyć misje pokojowe.

Wojska białoruskie przybędą do Ulianowska we wtorek 9 marca. Po sformowaniu oddziałów w ciągu tygodnia żołnierze mają się „spajać” bojowo (dosł. слаживать). Aktywna faza ćwiczeń przypadnie na okres od 16 do 19 marca.

W manewrach weźmie udział ponad 400 żołnierzy i 100 sztuk sprzętu wojskowego ze strony rosyjskiej oraz 80 żołnierzy specnazu ze strony białoruskiej, z 38 Gwardyjskiej Samodzielnej Brygady Mobilnej stacjonującej w Brześciu.

Oprócz tego w manewrach wykorzystane zostaną dwa śmigłowce szturmowe Mi-24 oraz 6 transportowych Mi-8.

Równolegle od 15 do 27 marca na poligonie Osipowiczowskim odbędą się manewry z udziałem wojsk powietrznodesantowych Rosji. Ze strony rosyjskiej weźmie w nich udział 90 żołnierzy z 76 Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej z Pskowa. Ze strony białoruskiej 400 żołnierzy i również ok. 100 sztuk sprzętu wojskowego z Witebska.

Władimir Seliwierstow został wyznaczony na dowódcę pierwszych w tym roku manewrów rosyjsko-białoruskich

Dowódcą manewrów został wyznaczony Władimir Seliwierstow, dowódca 31 Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Powietrznodesantowej. Seliwierstow nosi tytuł bohatera Federacji Rosyjskiej, brał udział w wojnie gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku. Był również członkiem kontyngentu wojskowego sił pokojowych ONZ w Kosowie w 1999 roku.

Źródło: MON FR

Fot. Mil.ru, CC BY 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

One thought on “Zbliżają się pierwsze w tym roku manewry rosyjsko-białoruskie

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Córka Putina za didżejką? Kim jest Luiza Rozova?

niedz. mar 7 , 2021
Od lat regularnie pojawiają się spekulacje na temat domniemanych dzieci Władimira Putina, podsycane przez lokalne, niezależne media. Najnowsze doniesienia dotyczą trzeciej córki prezydenta Rosji Jelizawiety Kriwonogich, w mediach społecznościowych występującej jako Luiza Rozova, którą 6 marca zauważono w jednym z moskiewskich klubów w roli….DJ-a. Bar ,,Rovesnik” w sobotę opublikował post […]