Minister Spraw Zagranicznych Polski prof. Zbigniew Rau spotkał się w czwartek w Kijowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. – Polska to długoletni sojusznik i niezawodny przyjaciel Ukrainy – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeba.
Na początku wizyty ministrowie Rau i Kułeba oddali cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.
“Z przyjemnością witam Zbigniewa Raua podczas jego nadzwyczajnej wizyty w Kijowie” – napisał na Twitterze Kułeba. Podkreślił, że podczas gdy Rosja “zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa dla Ukrainy, Europy i społeczności transatlantyckiej”, ważne jest wzmocnienie ukraińsko-polskiego partnerstwa strategicznego. Dodał, że Polska to “długoletni sojusznik i zaufany przyjaciel”.
W kolejnym wpisie, tym razem już po ukraińsku, zaznaczył, że spotkanie z szefem polskiego MSZ planowane było w innym, późniejszym terminie, “ale ze względu na sytuację, Zbigniew Rau skorygował plany i wcześniej przybył do Kijowa na moje zaproszenie” – podkreślił Kułeba.
Z kolei polskie MSZ podało, że minister spraw zagranicznych RP złoży w czwartek “nadzwyczajną, pilną” wizytę w Kijowie. Jak podkreślono, jest ona związana z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy.
– Celem mojej wizyty było potwierdzenie naszej polityki, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic i Ukraina ma prawo się bronić. Niepodległa i bezpieczna Ukraina jest niezbywalną częścią Europy opartej na fundamencie zasad Karty Paryskiej dla Nowej Europy, której 30. rocznicę podpisania niedawno obchodziliśmy – podkreślił po odbytych rozmowach z Kułebą, prof. Rau.
– Zgodziliśmy się, że narastanie obecności i aktywności wojskowej wzdłuż wschodniego odcinka granicy Ukrainy i na okupowanym Krymie, czego jesteśmy świadkami w ostatnich dniach, powinno zostać uwzględnione w procesie kształtowania i prowadzenia polityki nieuznawania aneksji Krymu i naruszeń integralności terytorialnej Ukrainy. W zależności od rozwoju wypadków, partnerzy Ukrainy muszą być gotowi do przeprowadzenia poważnej debaty o zakresie i kryteriach selektywnej współpracy z państwami depczącymi fundamentalne normy prawa międzynarodowego – dodał polski szef MSZ.
Źródło: MSZ Polski
Zdjęcie: Twitter.com / @DmytroKuleba