Zatrzymano członków Rady Koordynacyjnej

2

W poniedziałek, 24 sierpnia, zostali zatrzymani członkowie Rady Koordynacyjnej, Olga Kowalkowa i Siergiej Dylewski. Olga Kowalkowa znajduje się w areszcie śledczym przy ul. Akreścina. Nie ustalono, gdzie znajduje się Siergiej Dylewski.

Zatrzymanie Kowalkowej i Dylewskiego

Wczoraj, 24 sierpnia, obok Mińskiej Fabryki Traktorów (MTZ) zostali zatrzymani członkowie Rady Koordynacyjnej Olga Kowalkowa, powierniczka Swiatłany Cichanouskaj oraz Siergiej Dylewski, przedstawiciel komitetu strajkowego MTZ.  Kowalkowa i Dylewski przyjechali do fabryki. Mieli spotkać się ze strajkującymi pracownikami. Na miejsce przybyli pracownicy służ specjalnych, którzy powiedzieli, że spotkanie jest nielegalne i aresztowali Kowalkową i Dylewskiego.

Konferencja prasowa Rady Koordynacyjnej

Tego samego dnia odbyła się konferencja prasowa Rady Koordynacyjnej. Podczas konferencji Ułasowa powiedziała, że Kowalkowa i Dylewski zostali zatrzymani za nielegalną organizację protestów, a dokładniej za naruszenie porządku organizacji imprez masowych. W danej chwili Olga Kowalkowa najprawdopodobniej znajduje się w areszcie śledczym przy ul. Akreścina w Mińsku. Nie ma informacji, gdzie obecnie przebywa Siergiej Dylewski.

Na konferencji prasowej członkowie Rady Koordynacyjnej poinformowali, że wezwanie na przesłuchanie otrzymała Lilija Ułasawa. Ułasawa zwróciła uwagę na to, że Rada jest obywatelską platformą, której celem jest znalezienie pokojowego wyjścia z kryzysu politycznego. Dodała również, że na Radę jest wywierana presja pomimo próśb Komisji Europejskiej, by członkom Rady zapewnić bezpieczeństwo.

Maryja Kalesnikawa wyraziła swoje zaniepokojenie faktem, że 15-letni syn prezydenta A. Łukaszenki, pojawił się publicznie z bronią w niedzielę, 23 sierpnia . Powiedziała, że przekazaniem broni osobie nieletniej powinny zainteresować się odpowiednie organy.

20 sierpnia prokurator generalny Białorusi Aleksand Koniuk oświadczył, że przeciwko działalności Rady Koordynacyjnej zostało wszczęte postępowanie karne z artykułu 361 Kodeksu Karnego. Oznacza to, że członków Rady oskarża się o nawoływanie do działań, które mają zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu Republiki Białorusi. Swiatłana Aleksijewicz oraz Paweł Łatuszko zostali wezwani na przesłuchanie jako świadkowie w sprawie karnej.

Czym jest Rada Koordynacyjna?

Rada Koordynacyjna została utworzona przez Swiatłanę Cichanouską. W nagraniu z 14 sierpnia 2020r. powiedziała, że w tych komisjach wyborczych, gdzie głosy były policzone uczciwie, zdobyła przewagę nad A. Łukaszenką. Zwróciła się również do burmistrzów i prezydentów miast, by zorganizowali pokojowe demonstracje przeciwko obecnej władzy.  Po tej wypowiedzi stworzono Radę Koordynacyjną do spraw przekazania władzy na Białorusi. Wśród członków Rady Koordynacyjnej znajdują się między innymi, laureatka Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz, malarz Vladimir Tsesler czy reżyser Andrei Kureichik.

Przywódcami Rady Koordynacyjnej są: Swiatłana Aleksijewicz, laureatka Nagrody Nobla, Siergiej Dylewski, przedstawiciel komitetu strajkowego MTZ, Maryja Kalesnikawa, koordynatorka sztabu wyborczego Wiktara Babaryki, Olga Kowalkowa, powierniczka Swiatłany Cichanouskaj, Paweł Łatuszko, były minister kultury, Lilija Ułasawa, prawnik oraz Maxim Znak, prawnik.

Członkowie Rady Koordynacyjnej w utworzonej rezolucji żądają:

  • powstrzymania politycznego prześladowania obywateli Białorusi i ukarania osób odpowiedzialnych za przemoc wobec narodu,
  • uwolnienia więźniów politycznych i wypłaty odszkodowań poszkodowanym,
  • przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich, a tym samym uznania rezultatów wyborów 9 sierpnia za nieważne.  

źródło: tut.by

2 thoughts on “Zatrzymano członków Rady Koordynacyjnej

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

17. dzień protestów w Białorusi

śr. sierpień 26 , 2020
25 sierpnia, w 29 rocznicę proklamowania niepodległości Republiki Białoruś, w Mińsku w różnych częściach miasta odbyły się protesty. Olga Kowalkowa i Siergiej Dylewski zostali skazani na 10 dni aresztu. Swiatłana Cichanouskaja wystąpiła przed Parlamentem Europejskim.