„Zamienimy Słowację na Krym”. Pokłosie skandalu dyplomatycznego

Napis pojawił się na budynku słowackiego konsulatu w Charkowie. To odpowiedź na „żart” premiera Słowacji.

Hasło „Zamienimy Słowację na Krym” pojawiło się na budynku po skandalicznej wypowiedzi premiera tego kraju Igora Matovica dla Radia Express. O sprawie donosi Ukraińska Prawda.

Premier został zapytany o to co obiecał Rosjanom w zamian za zakup 2 mln. dawek szczepionki Sputnik-V. Ten w odpowiedzi stwierdził „Zakarpacką Ukrainę”. Chwilę później powiedział, że to oczywiście żart i że denerwuje go przekonanie, że porozumienie z Rosjanami oznacza od razu zdradę.

Czytaj także: Charles Michel z wizytą w Ukrainie. Szef RE zapowiedział dalszą pomoc i skrytykował działania Rosji

Słowacki MSZ reaguje

Strona słowacka nie zareagowała na napis oburzeniem. Szef MSZ Ivan Korczok stwierdził, że „ten incydent pokazuje, że słowa w polityce zagranicznej naprawdę mają większe znaczenie niż w polityce wewnętrznej i musimy zastanowić się, jak ich używamy”.

Również premier Słowacji na Twitterze napisał, że stanowisko Słowacji wobec integralności terytorialnej Ukrainy zawsze było jasne oraz przeprosił wszystkich Ukraińców za swoją niewłaściwą reakcję. Na koniec napisał po ukraińsku do Zełeńskiego i Dmytro Kuleby – Słowacja twój przyjaciel.

Matowicz nie ma szczęścia ani do wypowiedzi, ani do Radia Express. To na falach tego radia w emocjonalnym grudniowym wywiadzie powiedział, że jego minister gospodarki „jest idiotą”.

Źródło: Ukraińska Prawda

Fot. Telegram

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Zbliżają się pierwsze w tym roku manewry rosyjsko-białoruskie

niedz. mar 7 , 2021
Od 9 do 20 marca potrwają pierwsze wspólne manewry wojsk białoruskich i rosyjskich. Odbędą się równocześnie na poligonach w Poliwnie w Rosji i Osipowiczach w Białorusi. Ćwiczenia prowadzone będą przez wojska powietrzno-desantowe Rosji i wojska sił specjalnych Białorusi. Zgodnie z informacjami rosyjskiego MON żołnierze mają ćwiczyć misje pokojowe. Wojska białoruskie […]