Wybory do rosyjskiej Dumy nie będą przełożone na lato

Wybory do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej zaplanowane na 19 września tego roku nie zostaną przesunięte na wcześniejszy termin – podaje „Rossiyskaya Gazeta”.

To nie jedyna nowość, którą zaprezentowała na ostatnim spotkaniu z analitykami politycznymi szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej Ella Pamfilova. Oprócz pozostania przy starym terminie planowane jest także niezamykanie lokali wyborczych w szkołach oraz przeprowadzenie wyborów w ciągu trzech dni.

Wybory do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej odbędą się we wrześniu.

Przypomnijmy, że od tego roku w Rosji obowiązuje nowa forma kilkudniowego przeprowadzania wyborów w związku z epidemią koronawirusa. Każde głosowanie nie może jednak trwać dłużej niż trzy dni. Na dzień przed oraz w trakcie oddawania głosów, podobnie jak miało to miejsce przy poprzednich wyborach, obowiązuje cisza wyborcza.

Zdaniem szefowej komisji prezydencki dekret dotyczący wyborów do Dumy Państwowej powinien zostać podpisany między 31 maja a 20 czerwca. Centralna Komisja Wyborcza będzie miała wtedy dziesięć dni po jego publikacji, na podjęcie decyzji, w jakim formacie odbędzie się głosowanie. Już teraz, według Pamfilovej, będzie ono trwało trzy dni.

Zobacz także: Wybory w Rosji. Zwycięstwo władzy, porażka Jednej Rosji, sukces opozycji

Szefowa CKW wezwała podczas spotkania do „zakończenia spekulacji na ten temat”.  Podkreśliła także, że przesunięcie terminu wyborów na wcześniejszy termin jest nie tyle technicznie niemożliwe, co po prostu „nierealne”.

W ten sposób Pamfilova odniosła się do słów lidera Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego, który w rozmowie z kanałem telewizyjnym „Rosja 24” nie wykluczał, że przedterminowe wybory do niższej izby parlamentu odbędą się wczesnym latem. 

źródło: Rossiyskaya Gazeta

Fot. Commons.wikimedia.org / FOTOBANK.ER / CC BY-SA 3.0

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Łukaszenka przedstawił szczegóły spotkania z Putinem

wt. mar 2 , 2021
Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu o współpracy rosyjsko-białoruskiej w sferze wojskowej przedstawił szczegóły swojego spotkania z Władimirem Putinem w Soczi. Informację, wraz z opublikowanym nagraniem przekazał prorządowy kanał Pul Pervogo. „Bardzo dużo pisali o tym spotkaniu. Niestety 70%  to całkowite brednie i zmyślenia. Nie zamierzałem przedstawiać teraz wszystkich kwestii, które zostały […]