Wołyń: Uzbrojony mężczyzna porwał autobus w centrum Łucka

Porywacz ma przy sobie broń i materiały wybuchowe. W niebezpieczeństwie znalazło się trzynaścioro zakładników. Padły strzały.

O sprawie poinformowała ukraińska policja. Według oficjalnych komunikatów, wprowadzony został specjalny plan operacyjny „Zakładnik”, przeznaczony do walki z podobnymi sytuacjami. Centrum miasta zostało zamknięte dla ruchu. Według słów szefa policji na Wołyniu – Jurija Kroszki – tożsamość sprawcy została ustalona. Trwają próby negocjacji, jednak porywacz nie wykazuje woli porozumienia, a jego żądania nie zawierają konkretów.

Zdjęcia z miejsca zdarzenia nie pozostawiają wątpliwości – sytuacja jest poważna. Plac Teatralny w Centrum Łucka jest otoczony policyjnym kordonem, na miejscu zebrała się również niemała grupa gapiów. Policjanci starają się tonować nastroje, ale nie pomagają w tym rozlegające się od czasu do czasu wystrzały z broni palnej.

Do sprawy odniósł się prezydent Ukrainy – Wołodymyr Zełenski. Zapewnił, że służby robią wszystko, aby sytuacja została rozwiązana bez ofiar w ludziach. Dodał również, że objął sprawę osobistą kontrolą.

Redakcja telewizji Hromadske poinformowała, że odnalazła wiarygodny profil na Twitterze, który ma należeć do porywacza. Tam domaga się on, aby wysocy urzędnicy państwowi, dostojnicy kościelni i oligarchowie pokajali się w mediach społecznościowych. Wymieniony jest m.in. premier Ukrainy, prokurator generalny i głowy Kościołów.

Pełną wypowiedź domniemanego porywacza publikujemy poniżej:
„Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Antysystemu! Religijno-polityczny, oligarchiczny system władzy to terror. Państwo zawsze było i jest największym terrorystą. Schwytałem wielu ludzi, mam broń maszynową, granaty, dwie bomby przy sobie i trzecią w ruchliwym miejscu w mieście; wszystkie eksplodują, jeżeli nie zostanie spełniony następujący warunek: prezesi sądów, Najwyższej Rady Sprawiedliwości, Prokurator Generalny, Minister Sprawiedliwości, dyrektor Służby Kryminalno-Wykonawczej, premier, przewodniczący Rady Najwyższej, Minister Obrony, szef Służby Bezpieczeństwa, głowy kościołów: Filaret, Epifaniusz, Onufry, Szewczuk, Ahmed Tamim, głowa kościoła protestanckiego i rzymsko-katolickiego a także: Awakow, Poroszenko, Achmietow, Kołomojski, Pinczuk i Miedwiedczuk – wszyscy oni mają wstawić na swoje profile na portalach społecznościowych oświadczenie w którym mówią: „JESTEM TERRORYSTĄ”.
Prezydent Zełenski ma opublikować wezwanie, by wszyscy obejrzeli film pt. „Ziemianie” z 2005 roku.
Podkreślam: nie przeszkadza mi to, że mogę zginąć.
Podsumowując: prawda z ust wymienionej dwudziestki czwórki może uratować życie setek ludzi.
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Antysystemu.
Czcijcie prawdę!”

Film o którym wspomina terrorysta w swoich żądaniach

Prokuratura Obwodu Wołyńskiego wszczęła postępowanie przeciwko terroryście. Służby nadal nie mogą nawiązać z nim kontaktu. Z autobusu dochodzą dźwięki wystrzałów, jednak na razie brak danych o ofiarach w ludziach.

Aktualizacja:

W toku negocjacji, pracownikom służb udało się wieczorem odbić troje zakładników, w tym kobietę w ciąży. Następnie funkcjonariusze wyprowadzili z autobusu pozostałą dziesiątkę zakładników, nikt nie odniósł obrażeń. Nieprawdziwe okazały się również deklaracje porywacza o materiałach wybuchowych umieszczonych w innych miejscach w mieście. Terrorysta został pojmany, odebrano mu karabin maszynowy i dwa granaty.

Źródło: Hromadske
Zdjęcie: Youtube: Legion Ukraine

Zobacz także:

One thought on “Wołyń: Uzbrojony mężczyzna porwał autobus w centrum Łucka

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W telewizji wam nie pokażą… wystąpienie Cichanouskiej na kanale Belarus 1

wt. lip 21 , 2020
Swiatłana Cichanouska wystąpiła na pierwszym kanale białoruskiej telewizji państwowej z przemówieniem wyborczym. Stwierdziła, że nie jest politykiem, a celem jej prezydentury będzie zorganizowanie prawdziwych, uczciwych wyborów z udziałem wszystkich kandydatów. W pierwszej części swojego wystąpienia Cichanouska mówiła o swoim mężu, który chciał kandydować na urząd prezydenta, za co wylądował w […]
wystąpienie Swiatłany Cichanouskiej na pierwszym kanale białoruskiej telewizji
%d bloggers like this: