Zełenski zmienił ustawę dot. poboru do wojska. Na front mogą trafić rezerwiści bez mobilizacji

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał nowelizację ustawy dotyczącą poboru do wojska. Wynika z niej, że Ukraińcy, którzy zakontraktowani są jako rezerwiści, mogą zostać zmobilizowani bez ogłaszania mobilizacji.

„Dokument ten poprawia wymagania dotyczące obsady sił zbrojnych Ukrainy i innych formacji wojskowych z rezerwistami (personel wyszkolony wojskowo z doświadczeniem bojowym) w specjalnym okresie bez ogłaszania mobilizacji” – czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy.

Zmiany zawarte w ustawie mają pozwolić na szybkie uzupełnienie sił zbrojnych wszystkich sił obronnych, ponieważ dokument ten wprowadza nowy rodzaj służby wojskowej – służbę wojskową na wezwanie rezerwistów w specjalnym okresie.

„W związku z tym w szczególnym okresie obywatele, którzy zawarli umowy o odbycie służby w rezerwie wojskowej i / lub są zapisani do wojskowej rezerwy operacyjnej, zostaną powołani do służby wojskowej. Decyzję o takim wezwaniu podejmie Naczelny Wódz Sił Zbrojnych Ukrainy na wniosek Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy” – wyjaśniono w komunikacie.

Ukraińcy, którzy zostaną powołani spośród rezerwistów w specjalnym okresie, będą objęci takimi samymi gwarancjami pracowniczymi, socjalnymi, prawnymi i edukacyjnymi, jak dla osób zmobilizowanych. 

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Fala protestów w Rosji. Zwolennicy Nawalnego pogrozili palcem Putinowi

śr. kwiecień 21 , 2021
W wielu miastach Rosji odbyły się w środę protesty zwolenników Aleksieja Nawalnego. Żądali oni uwolnienia opozycjonisty oraz krytykowali reżim Władimira Putina. Protestujący przemaszerowali ulicami wielu miast, od Moskwy po Jekaterynburg. Filmy z protestów zalały media społecznościowe. Protesty zorganizowali zwolennicy Aleksieja Nawalnego. Przypomnijmy, że opozycjonista przebywa obecnie w więziennym szpitalu, do […]