Mocne przemówienie Zełenskiego w Batumi. Mówił o integracji europejskiej Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

1

Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas Międzynarodowej Konferencji w Batumi zaapelował do przedstawicieli Unii Europejskiej o realne kroki i działania w kierunku integracji Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. 

– Jeśli Bruksela i UE nie wykazują żelaznego poparcia dla europejskich aspiracji naszych trzech krajów, to inni zaprezentują żelazne mięśnie swojej broni w pobliżu naszych trzech granic państwowych. A to, moim zdaniem, jest zagrożenie nie tylko dla naszych trzech krajów, ale także dla całego kontynentu – powiedział Wołodymyr Zełenski

Czytaj również: Zełenski pokłada nadzieje w działaniu „Stowarzyszonej Trójki”

Jego zdaniem dowodem na to, że Ukraina, Gruzja i Mołdawia mają miejsce w europejskiej przyszłości, jest to, że podzielają one wspólne wartości, zgodnie z art. 49 Traktatu UE.

– Chcemy, aby terytorium Unii Europejskiej się powiększyło. I dla tego wyboru terytoria naszych trzech państw niestety się zmniejszyły. Wiemy na pewno, że jest to tymczasowe. Ale jak bardzo tymczasowe, zależy w dużej mierze od was, drodzy Europejczycy, od waszego wsparcia. Przykładem tego jest dążenie Rady Europejskiej do zapewnienia partnerom stowarzyszonym europejskiej perspektywy – podkreślił prezydent Ukrainy i odniósł się do organizowanego w grudniu szczytu krajów Partnerstwa Wschodniego.

– Brak strategicznej wizji celów Partnerstwa Wschodniego ze strony Unii Europejskiej sprawia, że ​​format ten jest mniej obiektywny i na wpół żywy. Nie potrzebujemy szczytu dla samego szczytu. Mamy umierających ludzi, mamy wojnę. Potrzebujemy treści politycznych i geopolitycznej wizji przyszłości tej inicjatywy. Innymi słowy, szczerze mówiąc, celowość tego wcale nie jest jasna. Kolejny szczyt powinien pokazać jasną wizję relacji z najbliższymi partnerami UE – podkreślił.

Czytaj również: Zełenski udał się na granicę z okupowaną Abchazją

Zełenski stwierdził na koniec, że wierzy, że Ukraina, Gruzja i Mołdawia wspólnie osiągną swoje cele z Unią Europejską i wspólnie będą świętować dołączenie do europejskiej rodziny.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona internetowa prezydenta Ukrainy

One thought on “Mocne przemówienie Zełenskiego w Batumi. Mówił o integracji europejskiej Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Awaria w fabryce kwasu azotowego pod Równem. Nad miastem unosi się pomarańczowa chmura

wt. lipiec 20 , 2021
W zakładach chemicznych Rivneazot pod Równem nastąpiło awaryjne zatrzymanie produkcji kwasu azotowego, ponieważ doszło do rozhermetyzowania rurociągu. Nad fabryką unosi się pomarańczowa chmura, która zbliża się do miasta. Jak podaje „Ukraińska Prawda” do zdarzenia doszło we wtorek po południu na przedmieściach Równego. W zakładach chemicznych PJSC „Rivneazot” nastąpiło awaryjne zatrzymanie […]