Wizyta Merkel w Kijowie. Najważniejszym tematem był Donbas

2

Ukraina liczy na Niemcy, które uważa za kluczowego sojusznika w Europie, w kwestii pokojowego uregulowania Donbasu oraz przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu dla mediów po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Kijowie.

– Ważne jest, aby Ukraina, Niemcy i Francja miały skonsolidowane stanowisko w sprawie planu pokojowego, który powinien opierać się na klastrach, w ramach „Czwórki Normandzkiej”. Program paryski, który musi zostać wdrożony, pozostaje aktualny. Dążymy do stałego zawieszenia broni, wymiany zatrzymanych, otwarcia CPVR przez czasowo okupowane terytoria i długo oczekiwanego dostępu do tych terytoriów przez przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Czytaj również: Zełenski spodziewa się dostaw broni z Niemiec

Podkreślił, że stanowisko Ukrainy w sprawie konieczności szczytu w formacie normandzkim pozostaje bez zmian.

Włodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że dopóki nie ma postępów w pokojowym uregulowaniu kwestii Donbasu, naciski na Rosję muszą być utrzymane. Według niego, stronie ukraińskiej zależy na aktywnych działaniach w tym zakresie ze strony partnerów.

Prezydent podziękował Niemcom za zdecydowane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, pokojowego uregulowania Donbasu oraz nieuznania przez Federację Rosyjską nielegalnej aneksji Krymu.

Ze swojej strony Angela Merkel stwierdziła, że ​​proces negocjacyjny w Normandii nie przebiega tak aktywnie, jak byśmy sobie tego życzyli. W szczególności spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej nie odbywają się w pożądanym trybie, nie działały punkty kontrolne wejścia/wyjścia (CPV) na linii kontaktowej.

– Chciałbym również zorganizować kolejny szczyt na szczeblu głów państw, na najwyższym szczeblu politycznym, aby zaprosić prezydentów Ukrainy, Francji i Rosji. A jeśli uda nam się opracować dobry program, myślę, że jest to możliwe. Prezydent Zełenski jest gotów nas tu wesprzeć – powiedziała Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec zauważyła, że ​​Rosja jest stroną konfliktu w Donbasie. Poparła też stanowisko Ukrainy w sprawie odmowy prowadzenia bezpośrednich rozmów z przedstawicielami separatystów.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

2 thoughts on “Wizyta Merkel w Kijowie. Najważniejszym tematem był Donbas

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Kliczko niedopuszczony do Merkel na lotnisku w Boryspolu

niedz. sierpień 22 , 2021
Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że nie wpuszczono go na stołeczne lotnisko w Boryspolu na spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która przyleciała tego dnia do Ukrainy w niedzielę. – Przyleciałem na lotnisko w Boryspolu, gdzie zgodnie z protokołem jako burmistrz stolicy miałem się spotkać z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. […]