Zełenski z wizytą w Stambule. Omówił z Erdoganem kwestie bezpieczeństwa

2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczestniczył w weekend w IX Radzie Strategicznej Wysokiego Szczebla Ukrainy i Turcji, podczas której szczegółowo omówił z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem kwestie bezpieczeństwa i wspólnego przeciwdziałania wyzwaniom w regionie Morza Czarnego.

– Wizje Kijowa i Ankary są zbieżne – zarówno pod względem samych zagrożeń, jak i sposobów odpowiedniego reagowania na nie – powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z Recepem Tayyipem Erdoganem, Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że wsparcie Turcji w przywracaniu suwerenności i integralności terytorialnej jest dla Ukrainy bardzo ważne.

– Bardzo się ucieszyłem, słysząc od prezydenta o kontynuacji takiego wsparcia i niezmienności pozycji Turcji w przyszłości – poinformował Zełenski, który rozmawiał z Erdoganem na temat sytuacji na Krymie, w Doniecku i Ługańsku.

Prezydent Turcji podobnie komentował rozmowy ze stroną ukraińską.

– Uważamy, że sytuacja we wschodniej Ukrainie powinna zostać rozwiązana pokojowo w ramach prawa międzynarodowego, tak, aby zachować integralność terytorialną. Musimy jak najszybciej powstrzymać eskalację, której jesteśmy świadkami, zmniejszyć napięcia i przywrócić rozejm w ramach porozumień mińskich – stwierdził Erdogan.

– Turcja wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Potwierdziliśmy naszą podstawową zasadę nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu. Ogłosiliśmy również nasze wsparcie dla platformy krymskiej, która ma zjednoczyć ziemie Ukrainy – dodał turecki prezydent.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

2 thoughts on “Zełenski z wizytą w Stambule. Omówił z Erdoganem kwestie bezpieczeństwa

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Werdykt sądu w Londynie: w śmierć wicedyrektora Aerofłotu zaangażowana osoba trzecia

pon. kwiecień 12 , 2021
Nowe dowody wskazują, że Nikołaj Głuszkow został uduszony we własnym domu. Jego morderstwo upozorowano tak, aby wyglądało na samobójstwo przez powieszenie. 12 marca 2018 roku 68-letni biznesmen został znaleziony martwy we własnym domu w New Malden w południowo-zachodnim Londynie. Jego śmierć miała miejsce krótko po nieudanej próbie otrucia byłego rosyjskiego […]