Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Xi Jinpingiem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Przywódcy wymienili gratulacje z okazji dziesiątej rocznicy nawiązania strategicznego partnerstwa między Ukrainą a Chinami i potwierdzili wzajemne zaangażowanie w jego rozwój i pogłębianie.

Liderzy dyskutowali o wyzwaniach pandemii Covid-19. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Xi Jinpingowi za dostarczenie Ukrainie szczepionek na koronawirusa: „Te szczepionki uratowały życie wielu Ukraińcom”.

– Chiny są największym partnerem handlowym i gospodarczym Ukrainy na świecie. Jesteśmy zainteresowani pełną realizacją potencjału współpracy dwustronnej, zwłaszcza w zakresie handlu i dużych projektów infrastrukturalnych – powiedział prezydent Ukrainy. 

Szef państwa zaznaczył, że pomimo światowej pandemii, handel między Ukrainą a Chinami rośnie drugi rok z rzędu. Świadczy to o owocnej współpracy dwustronnej.

Prezydent Chin zwrócił uwagę na wagę prezydenckiego projektu „Wielka Budowa” i wyraził gotowość Chin do współpracy w tym kierunku. Dodatkowo strony zwróciły uwagę na potencjał współpracy w zakresie wymiany handlowej oraz możliwość zwiększenia jej wolumenu. 

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Wzrost liczby zakażonych koronawirusem w Rosji

sob. Lip 17 , 2021
W sobotę służby sanitarne Rosji podały, że w kraju wykryto 25 116 nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatniej doby. Ogółem w Rosji potwierdzono już 5 933 115 zakażeń. Federalna kwatera operacyjna ds. walki z infekcją podała, że liczba zakażeń wzrosła o 0,43 proc. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa wykryto w obwodzie […]