Szef Dumy Rosji chce odebrania Pokojowej Nagrody Nobla tym, którzy łamią prawa człowieka

Na swoim kanale na Telegramie  Wiaczesław Wołodin stwierdził, że Pokojowa Nagroda Nobla powinna być odbierana tym, którzy potem łamią prawa człowieka.

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej przypomniał, że wola Alfreda Nobla głosi, że środki z funduszu należy przekazać „tym, którzy wnoszą znaczący wkład w zjednoczenie narodów, likwidację lub zmniejszenie liczebności stałych armii czy rozwój inicjatyw pokojowych”.

„Nagrodę Pokojową odebrał Michaił Gorbaczow. Jego rządy doprowadziły do rozłamu narodów, największej katastrofy geopolitycznej XX wieku – rozpadu ZSRR. Republiki, której części stały się suwerennymi państwami i do dziś doświadczają tego destrukcyjnych konsekwencji. Za który „proces pokojowy” otrzymał nagrodę?” – napisał przewodniczący Dumy Państwowej Rosji

Przypomniał też, że w 1991 roku nagrodę otrzymał Aung San Suu Kyi, polityk z Myanmaru, za walkę o demokrację i wolność. Jednak ponad ćwierć wieku później, w sierpniu 2018 roku, misja ONZ oskarżyła rząd, kierowany przez Aung San Suu Kyi, o ludobójstwo muzułmanów Rohingya.

„W żadnym z tych przypadków Komitet Noblowski nie cofnął przyznanej wcześniej nagrody Oczywiście takie decyzje zdyskredytowały Pokojową Nagrodę Nobla – podkreślił Wiaczesław Wołodin.

Przypomnijmy, ze Rosja ma duży problem z Pokojową Nagrodą Nobla, gdyż został nią wyróżniony rosyjski dziennikarz Dimitrij Muratow

Muratow jest redaktorem naczelnym „Nowej Gaziety”, która jest jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji i ostro krytykuje reżim Władimira Putina.

Źródło i zdjęcie: Duma Państwowa Rosji

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosyjska ekipa filmowa wróciła z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

śr. paź 20 , 2021
Aktorka Julia Peresild oraz reżyser Klim Szypienko powrócili bezpiecznie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię na pokładzie kapsuły Sojuz MS-18. We wtorek rosyjska ekipa filmowa, która o przez ostatnie 12 dni przebywała na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wróciła na Ziemię na pokładzie kapsuły MS-18 – podał na Twitterze Roskosmos. Przypomnijmy, […]