Władze Rosji zaostrzają przepisy wyborcze

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej 17 lutego br. w trzecim czytaniu przyjęła projekt Ustawy Federalnej o blokadzie bezprawnej agitacji w Internecie. Za przyjęciem głosowało 302 deputowanych, przeciwko było 100 – z wszystkich trzech frakcji opozycyjnych.

Inicjatorami projektu byli deputowani rządzącej partii „Zjednoczona Rosja” Olga Sewastianowa, przewodnicząca Komitetu ds. Regulaminowych, i Aleksander Chinsztein, przewodniczący Komitetu ds. Polityki Informacyjnej Dumy.

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, Federalna Służba Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informatycznych i Komunikacji Masowej (Roskomnadzor) będzie miał prawo, na wniosek Centralnej Komisji Wyborczej lub regionalnych komisji wyborczych, blokować strony internetowe, na których stwierdzona zostanie niedozwolona prawem agitacja wyborcza.

Za taką można np. uznać wpis na forum lub komentarz na stronie umieszczone w dniu ciszy wyborczej, publikacja badań opinii publicznej w dzień przed wyborami itd. W ustawach „O wyborach” oraz „O podstawowych gwarancjach praw wyborczych” mają być wprowadzone zapisy, mówiące o tym, że „specyfikację przygotowania i dystrybucji materiałów wyborczych może określić Centralna Komisja Wyborcza”. Praktycznie rzecz biorąc, te zasady będą tym samym opracowane przez władze, bez jakiejkolwiek kontroli społecznej, ale i parlamentarnej.

Blokadę będzie można wprowadzić w okresie od dnia wyznaczenia wyborów do pięciu dni po ogłoszeniu ich rezultatów. Tym samy, wiele ze stron opozycyjnych, zgodnie z prawem, będzie można zamknąć na cały okres kampanii wyborczej.

Marek Reszuta

B. dyplomata w Moskwie, Sankt Petersburgu, Tbilisi i Erywaniu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Czego oczekiwać po dzisiejszym spotkaniu Putina z Łukaszenką?

pon Lut 22 , 2021
22 lutego w Soczi odbędzie się kolejne spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi. Czego oczekują eksperci po kolejnym spotkaniu Łukaszenki i Putina? Jak informuje oficjalna strona białoruskiej głowy państwa „zaplanowano, że liderzy obydwu państw dokładnie ocenią szeroki zakres zagadnień związanych z rozwojem białorusko-rosyjskich relacji, wspólnego reagowania na pojawiające się wyzwania, w […]