Wielka Brytania dostarczy Ukrainie broń rakietową i okręty wojenne

Ukraina otrzyma brytyjską broń rakietową, a dwa gotowe okręty wojenne przybędą na Ukrainę w niedalekiej przyszłości – powiedział ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko.

Dyplomata stwierdził, że nie może ujawnić wszystkich szczegółów. Prystajko zaznaczył jednak, że Ukraina otrzyma „broń rakietową, która naprawdę pomoże wzmocnić zdolności państwa na morzu”.

Ponadto, jak zauważył Prystajko, Ukraina będzie współpracować z Wielką Brytanią w trzech kolejnych obszarach rozwoju floty. W szczególności Ukraina będzie z nim budować mniejsze statki. Pierwsze statki powstaną w Wielkiej Brytanii, potem technologia zostanie przeniesiona do ukraińskich stoczni – wyjaśnił ambasador. Ponadto, według Prystajka, rozpocznie się budowa dwóch portów morskich na Morzu Czarnym i Azowskim.

„Cztery obszary, które wzmocnią zdolności naszej marynarki wojennej — zostaną wdrożone i zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości… Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości zostaną zakupione dwa istniejące okręty, tzn. je nie będą musiały budować, tylko natychmiast staną się częścią sił Marynarki Wojennej, rozpoczną się prace nad budową dwóch portów morskich, oprócz tego na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii ruszy budowa mniejszych okrętów” – powiedział Prystajko.

Według niego pierwszy okręt wojenny dla Ukrainy zostanie zbudowany w Wielkiej Brytanii, a następnie technologia zostanie przekazana do ukraińskich stoczni. Pierwszymi statkami, które Brytyjczycy przekażą Ukrainie, są trałowce, które pomogą chronić wybrzeże przed zagrożeniem minowym.

Ponadto, według niego, na Ukrainie zostaną zbudowane dwie bazy wojskowe, ale nie sprecyzowano, gdzie będą one zlokalizowane i ile żołnierzy będą liczyły. 

„Są projekty, jest brytyjska firma, która będzie integratorem tych wysiłków, która będzie współpracować zarówno z bazami, jak i ze statkami. To jeden wielki projekt” – powiedział dyplomata.

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku Kijów i Londyn podpisały porozumienie ustalające strategiczne partnerstwo obu krajów. Oprócz współpracy politycznej i gospodarczej ważnym osiągnięciem było porozumienie w sprawie ponownego wyposażenia floty ukraińskiej: dla Ukrainy zostaną zbudowane nowoczesne łodzie rakietowe. Aby sfinansować tę pracę, rząd brytyjski udzieli 10-letniej pożyczki w wysokości do 1,25 miliarda funtów.

Źródło: Radio Swoboda

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Polska zbuduje mur na granicy z Białorusią za 350 mln euro

pt. paź 15 , 2021
Polski parlament zatwierdził plan budowy muru na granicy z Białorusią o wartości 350 mln euro. Na granicy przewiduje się budowa wysokiego ogrodzenia wyposażonego w kamery wideo do monitoringu i rejestracji ruchu. Również decyzja parlamentu umożliwia wywłaszczenie własności prywatnej w zamian za odszkodowanie i przewiduje możliwość budowy bez przetargów publicznych. Jednocześnie […]