Wybory parlamentarne w Gruzji w październiku

1

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili podpisała rozporządzenie wyznaczające termin wyborów do Parlamentu Gruzji i do Rady Najwyższej Adżarskiej Republiki Autonomicznej. Wybory parlamentarne w Gruzji odbędą się 31 października 2020 r.

Do wyborów zarejestrowanych zostało 59 partii politycznych, 9-ciu komitetom Centralna Komisja Wyborcza GE odmówiła rejestracji.

Wybory odbędą się w wg mieszanego systemu wyborczego – 120 deputowanych wybranych zostanie zgodnie z ordynacją proporcjonalną, 30 większościową. Próg wyborczy ustanowiono na 1%.

Wybory w systemie mieszanym są kompromisem pomiędzy opozycją a rządzącą partią „Gruzińskie Marzenie”. Wyrażając w marcu br. zgodę na ten system, opozycja żądała wypuszczenia na wolność więźniów politycznych. 15 maja br. Prezydent ułaskawiła Georgija Ugulawę i Iraklija Okruaszwili. Jednakże Georgij Rurua został skazany 30 czerwca na cztery lata pozbawienia wolności, co opozycja uznała za naruszenie umowy.

Foto: Georgian Presidency

Marek Reszuta

One thought on “Wybory parlamentarne w Gruzji w październiku

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Łatuszka: chcemy współpracować z UE, Rosją i USA

pon Wrz 7 , 2020
W Białoruskim Domu w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dwóch członków Prezydium Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji – Pawła Łatuszki i Olgi Kavalkovej. Paweł Łatuszka w swoim wystąpieniu powiedział, że przeprowadzone 9 sierpnia wybory prezydenckie w Białorusi zostały przeprowadzone z pogwałceniem prawa Republiki Białoruś. Zostały one sfałszowane i powinny zostać powtórzone. […]
Członkowie Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka i Volha Kavalkova wystąpili na konferencji prasowej w Warszawie