W USA proponują ogłoszenie Ukrainy krajem „NATO-plus”

Grupa republikańskich kongresmenów zamierza wprowadzić projekt ustawy o uznaniu Ukrainy za kraj „NATO-plus”.

Współautorami projektu byli członkowie Izby Reprezentantów Mike Rogers, Mike Turner i Alice Stefanik.

Należy zauważyć, że status państwa „NATO-Plus” powinien zapewnić przyspieszone rozpatrzenie sprzedaży niektórych amerykańskich towarów i usług obronnych na Ukrainę.

„Ta ustawa znacznie zwiększy finansowanie dostaw pomocy Ukrainie, w tym broni powietrznej i przeciwokrętowej, której Ukraińcy potrzebują, aby odstraszyć Rosję” – powiedział współautor Mike Rogers.

„Władimir Putin musi wziąć pod uwagę, że Kongres nie będzie tolerował przywracania rosyjskiej strefy wpływów” – dodał.

Zauważyli również, że ustawa zapewni Ukrainie wsparcie wojskowe i dyplomatyczne w kontekście zwiększenia obecności wojskowej Rosji w pobliżu granicy.

Ponadto projekt ustawy przewiduje ściganie prezydenta Rosji Władimira Putina za agresję – natychmiastowe nałożenie sankcji na rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream-2, co nie pozwoli na jego eksploatację.

„Ukraina musi mieć swobodę wyboru swojej przyszłości, w tym stosunków gospodarczych i bezpieczeństwa, bez obawy o odwet ze strony Putina” – powiedziała Stefanik.

Ponadto przewiduje się przeznaczenie 155 milionów dolarów na Radio Wolna Europa / Radio Swoboda w celu zwalczania rosyjskich operacji dezinformacyjnych i informacyjnych w byłym Związku Radzieckim w 2022 roku.

Przypomnijmy, że w obliczu zagrożenia nową rosyjską inwazją na Ukrainę Rosja wzywa NATO do zrezygnowania z rozszerzenia się na wschód i grozi militarną reakcją w przypadku jej niepowodzenia.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Na Ukrainie wzrosną wymagania wobec prasy rosyjskojęzycznej

wt. sty 11 , 2022
Od 16 stycznia 2022 r. na Ukrainie wejdą w życie normy ustawy o języku. Zgodnie z dokumentem publikacje rosyjskojęzyczne powinny publikować swoje materiały również w języku ukraińskim. Od 16 stycznia zgodnie z prawem media drukowane na Ukrainie są publikowane w języku państwowym i mogą być publikowane w innych językach, pod […]