W Ukrainie upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu

W tym roku 28 listopada przypada Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu w Ukrainie. W całym kraju odbyły się uroczystości, a do obywateli zwrócił się prezydent Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski wraz z żoną złożyli symboliczną kompozycję z kaliny i źdźbeł pszenicy pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Wielkiego Głodu (Hołodomoru) w Kijowie.

W swoim wystąpieniu Zełeński powiedział, że co roku każdy Ukrainiec musi zmierzyć się z pamięcią o straszliwej zbrodni, jaka pozbawiła życia miliony Ukraińców. Prezydent przypomniał, że Wielki Głód to szereg wydarzeń z lat 1921-23, 1946-47, ale najstraszniejszymi były te z lat 1932-1933.

Zełeński podkreślił, że uznany za zbrodnię ludobójstwa Wielki Głód został zorganizowany przez totalitarny, stalinowski reżim, którego ofiarami stały się miliony Ukraińców. Są to straty porównywalne z tymi, jakich doznała Ukraina w czasie II wojny światowej.

Zełeński wezwał współobywateli do minuty ciszy dla ofiar Wielkiego Głodu o godzinie 16:00 czasu kijowskiego.

Prezydent Zełenski przemówił do obywateli pod pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu

Zełenski o muzeum Hołodomoru – ludobójstwa

Tego samego dnia prezydent Zełenski zwrócił się do Rady Ministrów Ukrainy w sprawie sfinansowania dobudowy „Narodowego muzeum Hołodomoru – ludobójstwa”. W oświadczeniu przesłanym przez biuro prasowe prezydenta czytamy, że „Były pewne problemy z finansowaniem tego projektu. Jednak taki projekt musi zostać obowiązkowo zrealizowane. Wydałem instrukcje radzie ministrów, a sprawa zostanie rozwiązana w poniedziałek. Projekt na pewno zostanie ukończony”.

Fot. Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Kozacka Miłość w TVP. Rosyjsko-ukraińska koprodukcja na antenie Dwójki

pon Lis 30 , 2020
W poniedziałek 30 listopada na antenie Dwójki TVP zadebiutuje serial „Kozacka Miłość” (Поки станиця спить). To rosyjsko-ukraińska koprodukcja opowiadająca o życiu na ukraińskiej wsi przełomu XIX i XX wieku. Główną bohaterką serialu jest Marysia Sotnyk, grana przez ukraińską aktorkę Zorianę Marczenko. Podczas przejażdżki bryczką dochodzi do wypadku, z którego ratuje […]