W Rosji wzrosła śmiertelność z powodu… alkoholu

Według danych statystycznych podawanych przez Rosstat w 2020 roku nie tylko koronawirus przyczynił się do wzrostu śmiertelności w Rosji, ale także alkohol i zaburzenia psychiczne.

W ciągu roku liczba zgonów związanych z alkoholem przekroczyła 50 tysięcy – podał Rosstat, którego cytuje portal RBC. Ministerstwo Zdrowia Rosji już wiosną 2020 roku ostrzegało o wzroście spożycia alkoholu i wynikającej z niego umieralności na tle samoizolacji.

Według danych Rosstatu z przyczyn związanych z alkoholem zmarło dokładnie 50 435 osób. Dla porównania w 2019 roku alkohol był odpowiedzialny za 47 427 zgonów przy jednoczesnym spadku umieralności z tego powodu o prawie 2 proc. w stosunku do 2018 roku.

Liczba zgonów związanych z zaburzeniami psychicznymi i behawioralnymi w 2020 roku również wzrosła do 24 159 osób. W 2019 roku było ich o 20 proc. mniej – 19 440.

Podobnie jak w przypadku zgonów z powodu alkoholu, wzrost statystyk zgonów w tej kolumnie podążał za spadkiem odnotowanym w porównaniu do roku 2018, kiedy to zaburzenia psychiczne spowodowały śmierć 20 619 osób.

Na początku maja ubiegłego roku szef resortu zdrowia Rosji, Michaił Muraszko powiedział, że spożycie alkoholu w Rosji w okresie samoizolacji wzrosło o 2-3 proc.

Minister zaznaczył jednocześnie, że w kontekście szerzenia się zakażenia koronawirusem picie alkoholu jest „kategorycznie niedopuszczalne”, ponieważ alkohol osłabia układ odpornościowy. Mając to na uwadze, niektóre regiony nałożyły ograniczenia na sprzedaż alkoholu – na przykład w Jakucji, Karelii, Baszkirii i wiele innych.

Źródło: RBC

Zdjęcie: Pxhere.com

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Azerbejdżan uwolnił 15 ormiańskich jeńców wojennych

niedz. czerwiec 13 , 2021
Ormianie zostali uwolnieni w zamian za udostępnienie mapy rozmieszczenia min w regionie Aghdam w Górskim Karabachu, o który rozegrała się wojna w listopadzie zeszłego roku. Informację opublikowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu 13 czerwca, co potwierdził pełniący obowiązki premiera Nikol Paszynian, publikując zdjęcie mężczyzn na swojej stronie na Facebooku.   W […]