W Polsce ogłoszono spotkanie Dudy z Zełenskim

Rozmowy prezydentów obu krajów odbędą się w ramach konsultacji, które toczą się w związku z możliwą inwazją Rosji na Ukrainę.

„Przed nami tydzień, podczas którego odbędą się również liczne konsultacje, głównie sojusznicze. Nasz prezydent spotka się z prezydentem Ukrainy” – powiedział Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego RP.

Zaznaczył, że podczas rozmów ze Stanami Zjednoczonymi i NATO Rosja „nie zrezygnowała ze swoich żądań”, a państwa zachodnie ze swojej strony „wyraziły zjednoczone stanowisko”.

„Sytuacja jest teraz beznadziejna i chociaż rosyjski atak na Ukrainę na dużą skalę jest scenariuszem „najmniej prawdopodobnym”, musimy być na to przygotowani” – dodał Soloch.

Dodał też, że po rozmowach rosyjsko-amerykańskich jest zapewnienie ze strony amerykańskich sojuszników, że „niezależnie od tego, co zostanie ustalone, my jako sojusznicy będziemy informowani na różnych szczeblach”.

Jego zdaniem ofensywa wojsk rosyjskich na dużą skalę jest scenariuszem „najmniej prawdopodobnym”, ale też nie można go wykluczyć.

„Rosja stoi prawdopodobnie przed dylematem: jeśli Zachód utrzyma swoją silną pozycję, czyli Putin niczego nie osiągnie, to Rosjanie będą chcieli coś zrobić. Musi też zrobić gest pod adresem własnego społeczeństwa. A to jest ryzyko” – powiedział szef BBN.

Przypomnijmy, że Duda i Zełenski po raz ostatni spotkali się 20 grudnia we wsi Guta w obwodzie iwanofrankowskim w ramach rozmów przywódców Trójkąta Lubelskiego (Litwa, Polska i Ukraina).

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W Rosji uchwalono ustawę o dożywotnim karaniu pedofilów

wt. sty 18 , 2022
Rosyjska Duma Narodowa uchwaliła nowelizację kodeksu karnego, która odnosi się do karania pedofilów recydywistów. Deputowani do Dumy Państwowej przyjęli w drugim i trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej w zakresie zaostrzenia odpowiedzialności za popełnianie przestępstw przeciwko integralności seksualnej nieletnich. „Kara będzie grozić tym, którzy byli wcześniej skazani za akty przemocy […]
%d bloggers like this: