Apel von der Leyen. Szefowa KE chce, żeby kraje UE poparły sankcje wobec Białorusi

1

W poniedziałek wieczorem Ursula von der Layen rozmawiała z premierami Polski, Litwy i Łotwy. Poinformowała ich, że zaapelowała do krajów wspólnoty, żeby poparły zaostrzenie sankcji wobec Białorusi.

Białoruś musi zaprzestać narażać ludzkie życie. Wzywam do zatwierdzenia rozszerzonych sankcji i ewentualnych sankcji wobec zaangażowanych linii lotniczych krajów trzecich. Chcemy zapobiec kryzysowi humanitarnemu i zapewnić bezpieczne powroty” – napisała w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że rozmawiała już z premierami Polski, Litwy oraz Łotwy jak UE może pomóc ich krajom. Napisała także, że wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas w najbliższych dniach uda się w podróż do głównych krajów pochodzenia i tranzytu migrantów, „aby upewnić się, że działają one tak, aby ich obywatele nie wpadli w pułapkę zastawioną przez białoruski władze”.

W jej oświadczeniu czytamy, że „instrumentalizacja przez Białoruś migrantów dla celów politycznych jest niedopuszczalna”.

„Władze białoruskie muszą zrozumieć, że naciskanie w ten sposób na Unię Europejską poprzez cyniczną instrumentalizację migrantów nie pomoże im w osiągnięciu ich celów. (…) Ponadto Komisja wraz z ONZ i jej wyspecjalizowanymi agencjami zbada, w jaki sposób zapobiec rozwinięciu się kryzysu humanitarnego i zapewnić migrantom możliwość bezpiecznego powrotu do ich kraju pochodzenia, przy wsparciu władz krajowych” – czytamy w oświadczeniu von der Leyen.

Czytaj także: Szturm z Białorusi na polską granicę? Tysiące osób koło Kuźnicy

Zdjęcie: Parlament Europejski

One thought on “Apel von der Leyen. Szefowa KE chce, żeby kraje UE poparły sankcje wobec Białorusi

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi zostało tymczasowo zamknięte

wt. lis 9 , 2021
Polska Straż Graniczna poinformowała, że od wtorku od godziny 7 rano zamknięte zostanie przejście graniczne z Białorusią między miejscowościami Kuźnica Białostocka a białoruskimi Bruzgami. „W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, od jutra, tj. 09.11, od godz. 7.00 rano będzie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Podróżni […]