Stany Zjednoczone nakazały zamknięcie Konsulatu Białorusi w Nowym Jorku

Od 21 października na prośbę Stanów Zjednoczonych swoją działalność zakończy Konsulat Generalny Białorusi w Nowym Jorku.

„Informujemy, że na wniosek strony amerykańskiej Konsulat Generalny Białorusi w Nowym Jorku zakończy pracę 21 października 2021 r.” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej białoruskiej misji dyplomatycznej w USA.

Dodano w nim, że obywatele Białorusi przebywający na terenie okręgu konsularnego konsulatu generalnego, w tym Kanady, po zamknięciu placówki dyplomatycznej będą mogli wnioskować o działania konsularne do ambasady Białorusi w Stanach Zjednoczonych. 

Po 15 października dostęp do biura Konsulatu Generalnego będzie niemożliwy.

W związku z wznowieniem amerykańskich sankcji wobec Mińska białoruskie MSZ zaproponowało, aby Stany Zjednoczone do 1 września zmniejszyły liczbę pracowników w Mińsku do pięciu osób. Również strona białoruska wycofała wyrażoną wcześniej zgodę na powołanie Julie Fisher na ambasadora USA na Białorusi.

We wrześniu szef służby dyplomatycznej Białorusi Władimir Makiej powiedział, że Mińsk zdecydował się na jego kandydaturę na stanowisko ambasadora w Stanach Zjednoczonych, ale nie widzi powodu, by go wysłać w obecnych warunkach.

Źródło: Konsulat Białorusi w USA

Zdjęcie: Wikimedia.commons.org / Homoatroks / CC-BY-SA-3.0

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Białoruski Komitet Śledczy wszczął sprawę przeciwko Cichanouskiej

śr. październik 13 , 2021
Białoruski Komitet Śledczy wszczął sprawę karną przeciwko Swiatłanie Cichanouskiej i Pawłowi Latuszce. Oskarżono ich o nieuprawnione nadawanie sobie stopnia lub uprawnień urzędnika.  Poinformował o tym – Główny Wydział Śledczy Komitetu Śledczego Białorusi prowadzi dochodzenie w sprawie karnej z powodu przestępstwa z art. 382 Kodeksu karnego dot. nieuprawnionego nadanie tytułu lub […]
Spotkanie Cichanouska Biden w Białym Domie