USA nie zostawią Ukrainy w przypadku rosyjskiej agresji

1

Sekretarz Obrony Lloyd Austin zapewnił, że USA nie zostawią Ukrainy samej i nie pozwolą na realizację agresywnych celów Rosji wobec tego kraju.

Na stronie Ministerstwa Obrony Ukrainy pojawiła się relacja z rozmowy telefonicznej szefów resortów obrony USA i Ukrainy. Sekretarz Obrony Lloyd Austin rozmawiał z Ministrem Obrony Andrijem Taranem. Rozmowa została zainicjowana przez stronę amerykańską i jest to druga konsultacja szefów resortów w przeciągu półtora miesiąca.

Czytaj również: Zełeński rozmawiał z Bidenem. Donieck ogłasza mobilizację

Taran poinformował swojego rozmówcę o rozwoju sytuacji na granicach Ukrainy oraz na linii demarkacyjnej z Krymem oraz separatystycznymi republikami. Przypomniał również, że 26 marca w pobliżu wsi Szumy z rąk separatystów (na stronie ministerstwa określonych jako „rosyjskie siły okupacyjne”) zginęło 4 ukraińskich żołnierzy.

Minister Obrony Ukrainy stwierdził, że: „strategiczny dialog na szczeblu szefów resortów obrony Ukrainy i Stanów Zjednoczonych jest nie tylko wspierany, ale dynamicznie się rozwija. Partnerzy amerykańscy aktywnie nawiązują kontakty, wyrażając szczere zaniepokojenie próbami zaostrzenia sytuacji wokół Ukrainy przez Rosję. Dzisiejsze wezwanie ze strony amerykańskiego odpowiednika jest wyraźną demonstracją proaktywnego stanowiska Stanów Zjednoczonych we wspieraniu suwerenności i kroków zmierzających do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy”.

Amerykańskie wojska w pełnej gotowości

W odpowiedzi na zaostrzającą się sytuację u granic Ukrainy europejskie dowództwo sił zbrojnych USA zdecydowało się postawić wojska w pełną gotowość bojową. Była to odpowiedź na śmierć 4 ukraińskich żołnierzy i ściąganie przez Rosję wojsk na pogranicze z Ukrainą.

Generał Frederick B. Hodges, były główny dowódca wojsk USA w Europie stwierdził w rozmowie z New York Times, że działania Rosji „mogą być na pokaz, ale Kreml testuje nową administrację (Bidena – red.)”. W jego opinii Rosja nie jest zainteresowana realnym pokojem w Ukrainie i chce utrzymywać to państwo w stanie największej możliwej destabilizacji.

Kanada i Wielka Brytania razem z USA

Jak poinformowała na Twitterze Ambasada USA w Kijowie, attache wojskowi ambasad USA, Kanady i Wielkiej Brytanii spotkali się w czwartek z ministrem Taranem. Ambasada zapewniła, że uczestnicy wspierają Ukrainę, jej suwerenność i jedność terytorialną oraz uważnie obserwują sytuację.

Водночас Зеленський заявляє, що Україна продовжить прагнути припинення вогню на сході.

Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

One thought on “USA nie zostawią Ukrainy w przypadku rosyjskiej agresji

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Zełeński rozmawiał z Bidenem. Donieck ogłasza mobilizację

pt Kwi 2 , 2021
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i prezydent USA Joe Biden odbyli rozmowę telefoniczną. Zełeński poinformował o tym na Twitterze. Zełeński napisał, że Ukraina docenia wsparcie ze strony USA na różnych polach. Zapewnił że USA i Ukraina stoją ramię w ramię, jeśli chodzi o utrzymanie ich demokracji. Napisał również, że partnerstwo amerykańskie […]