USA nałożyły sankcje na ukraińskiego oligarchę i jego rodzinę

1

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone nałożyły sankcje wizowe na ukraińskiego biznesmena Ihora Kołomojskiego za udział w korupcji na dużą skalę. Obostrzenia rządu USA dotyczą nie tylko oligarchy, ale także jego żony, syna i córki. 

„Jako gubernator obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie w latach 2014-2015, Ihor Kołomojski był zamieszany w działania korupcyjne, które podważały praworządność i wiarę ukraińskiego społeczeństwa w demokratyczne instytucje oraz procesy publiczne jego rządu, w tym wykorzystując swoje wpływy polityczne i oficjalną władzę do jego osobistych korzyści” – napisał w oświadczeniu Anthony Blinken.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken

Sekretarz stanu USA zaznaczył, że chociaż decyzja o nałożeniu sankcji opiera się wydarzeniach z czasów, kiedy Kołomojski pełnił funkcję gubernatora, to jest on także zaniepokojony „obecnymi i trwającymi wysiłkami tego biznesmena na rzecz osłabienia procesów demokratycznych i instytucji Ukrainy, które stanowią poważne zagrożenie dla jej przyszłości”.

Zobacz także: USA i UE wprowadzają sankcje wobec Rosji. Kreml komentuje

Oprócz Ihora Kołomojskiego sankcjami objęto także członków jego najbliższej rodziny: żonę Irynę Kołomojską z córkę Angelikę Kołomojską i syna Israela Zvi Kołomojskiego. 

„Decyzja ta oznacza, że Ihor Kołomojski i żaden z członków jego najbliższej rodziny nie kwalifikują się do wjazdu do Stanów Zjednoczonych” – podkreślił Anthony Blinken.

źródło: Oficjalna strona sekretarza stanu USA

Fot. Flickr.com / U.S. Embassy Nigeria

One thought on “USA nałożyły sankcje na ukraińskiego oligarchę i jego rodzinę

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

"Zamienimy Słowację na Krym". Pokłosie skandalu dyplomatycznego

sob. mar 6 , 2021
Napis pojawił się na budynku słowackiego konsulatu w Charkowie. To odpowiedź na „żart” premiera Słowacji. Hasło „Zamienimy Słowację na Krym” pojawiło się na budynku po skandalicznej wypowiedzi premiera tego kraju Igora Matovica dla Radia Express. O sprawie donosi Ukraińska Prawda. Premier został zapytany o to co obiecał Rosjanom w zamian […]