Unia Europejska potępiła przeprowadzenie rosyjskiego spisu ludności na okupowanym Krymie

Unia Europejska potępia decyzję Federacji Rosyjskiej o przeprowadzeniu spisu ludności na terytorium czasowo okupowanej Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol.

„UE potępia decyzję Federacji Rosyjskiej o przeprowadzeniu spisu powszechnego na nielegalnie zaanektowanym ukraińskim terytorium Krymu i mieście Sewastopol od 15 października do 14 listopada oraz rozpoczęcie kolejnej kampanii poboru wojskowego od 1 października” – poinformował rzecznik UE Peter Stano.

W UE podkreślają, że ​​działania Rosji były próbą „zalegalizowania nielegalnej aneksji Krymu i dalszego podważania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.

Unia Europejska wezwała Rosję do zaprzestania naruszania prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego na Półwyspie Krymskim.

Również oświadczyła, że będzie kontynuować prace nad pokojowym zaprzestaniem nielegalnej okupacji półwyspu przez Rosję, o czym zdecydowano na pierwszym szczycie platformy krymskiej 23 sierpnia.

„Uczestnicy Platformy Krymskiej będą zdecydowanie sprzeciwiać się wszelkim jednostronnym próbom zmiany ładu międzynarodowego opartego na rządach prawa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podkreśla, że ​​podstawą oceny sytuacji na Krymie może być wyłącznie bezstronny i obiektywny monitoring przez posiadające mandat organizacje międzynarodowe, prowadzony zgodnie z prawem ukraińskim i prawem międzynarodowym oraz organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka”- powiedzieli w MSZ Ukrainy.

Oprócz tego, w MSZ dodano: „Takie działania Federacji Rosyjskiej skierowane są przeciwko suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy i są kontynuacją starań o legitymizację próby aneksji czasowo okupowanego Krymu, rozszerzenia rosyjskiego ustawodawstwa na jego terytorium. Przeprowadzenie spisu ludności na czasowo okupowanym terytorium jest aktem nieprzyjaznym wobec naszego państwa i zastrzegamy sobie prawo do zastosowania odwetu”.

Źródło: Radio Swoboda

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie broń rakietową i okręty wojenne

pt. paź 15 , 2021
Ukraina otrzyma brytyjską broń rakietową, a dwa gotowe okręty wojenne przybędą na Ukrainę w niedalekiej przyszłości – powiedział ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko. Dyplomata stwierdził, że nie może ujawnić wszystkich szczegółów. Prystajko zaznaczył jednak, że Ukraina otrzyma „broń rakietową, która naprawdę pomoże wzmocnić zdolności państwa na morzu”. Ponadto, […]