Ukraina zamierza przyłączyć się do inicjatywy na rzecz ograniczenia globalnej emisji metanu na szczycie w Glasgow.
18 września UE i Stany Zjednoczone ogłosiły na listopadowym szczycie klimatycznym w Glasgow wspólną inicjatywę mającą na celu zmniejszenie emisji metanu na planecie.
Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził projekt pism rządu w sprawie udziału Ukrainy w międzynarodowej inicjatywie „Global Methane Pledge”, która zakłada redukcję emisji metanu o 30% do 2030 roku.
Poinformował o tym Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy Roman Abramowski.
„Mówimy o ograniczeniu emisji metanu podczas wydobycia i transportu” – powiedział Abramowski.
Abramowski też zaznaczył, że inicjatywa zapewnia środki finansowe, a Ukraina może wykorzystać odpowiednie mechanizmy finansowe, aby osiągnąć ten cel.
Kraje przystępujące do Inicjatywy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu redukcji globalnej emisji metanu o co najmniej 30% do roku 2030 oraz promowania stosowania najlepszych dostępnych metod co do ilościowego określania emisji metanu.
Należy zauważyć, że oczekuje się, że realizacja takich zobowiązań zmniejszy globalne ocieplenie o co najmniej 0,2 stopnia Celsjusza do 2050 r.
Przypomnijmy, że głównymi źródłami emisji metanu są: rolnictwo (40%), paliwa kopalne (35%) oraz odpady (20%). W sektorze paliw kopalnych produkcja ropy i gazu, rafinacja i dystrybucja odpowiadają za 23% emisji metanu i 12% produkcji węgla.
Komisja Europejska przypomina, że metan, przedostając się do atmosfery, wywołuje efekt cieplarniany.
Źródło: ЕП