Ukraina przeprowadza rozmowy z Rumunią w sprawie oficjalnego poparcia dla członkostwa w UE

Ukraina i Rumunia negocjują podpisanie dokumentu uznającego europejską perspektywę Ukrainy.

Podczas wizyty w Rumunii zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa rozmawiał z sekretarzem stanu MSZ Rumunii Denutzem Neculescu o euroatlantyckich perspektywach Ukrainy i rozwoju stosunków między krajami.

Podczas spotkania dyplomaci zwrócili dużą uwagę na rozwój sytuacji bezpieczeństwa na wschodniej Ukrainie. Igor Żowkwa podziękował Rumunii za nieustanne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego oraz zwrócił uwagę na ciągłe łamanie zawieszenia broni przez rosyjskie siły okupacyjne, co prowadzi do wzrostu liczby zabitych ukraińskich żołnierzy.

Podkreślano również, że żegluga jest ograniczona na niektórych obszarach Morza Czarnego i Azowskiego.

Igor Żowkwa podziękował stronie rumuńskiej za udział w szczycie Platformy Krymskiej i wezwał do dalszego aktywnego udziału w działaniach tego międzynarodowego mechanizmu.

Rozmówcy zauważyli pozytywne tendencje we współpracy dwustronnej, w szczególności w kierunku handlowym i gospodarczym.

Strony pochwaliły uruchomienie przeprawy promowej przez Dunaj Orlivka – Isakcha oraz intensyfikację prac nad budową mostu przez Cisę w pobliżu osiedli Biała Cerkiew (Ukraina) i Sighetu Marmatiei (Rumunia).

Przypomnijmy, że Słowacja niedawno podpisała deklarację uznającą europejską perspektywę Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina przygotowuje się do podpisania jeszcze trzech deklaracji z krajami UE w sprawie członkostwa kraju w bloku.

Źródło: president.gov.ua 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W obwodzie lwowskim utylizują 40 000 dawek szczepionki AstraZeneca

pt. lis 5 , 2021
Prawie 40 000 dawek szczepionki AstraZeneca nie zostało użytych w obwodzie lwowskim. Szczepionka straciła ważność pod koniec października i należy ją teraz wyrzucić. Poinformował o tym podczas briefingu dyrektor wydziału zdrowia lwowskiej obwodowej administracji państwowej Orest Czemerys. „Szczepionka AstraZeneca dotarła do obwodu lwowskiego jako nagła pomoc. Istnieje około 40 000 […]