Krajowa Komisja Energetyki i Usług Komunalnych przedłużyła o miesiąc zakaz importu energii elektrycznej z Rosji i Białorusi.
Regulator zdecydował o przedłużeniu do listopada zakazu importu energii elektrycznej, który obowiązuje od końca maja.
Zdaniem operatora systemu przesyłowego Ukrenergo takie ograniczenie nie zagraża bezpieczeństwu pracy ukraińskiego systemu elektroenergetycznego.
Po dyskusji regulator zgodził się z propozycją Departamentu Energii o przedłużenie embarga do 31 października 2021 r.
Wcześniej, 26 maja, Narodowa Komisja ds. Energii i Taryf na posiedzeniu zatwierdziła zakaz importu energii elektrycznej z Białorusi i Federacji Rosyjskiej do 1 października 2021 r.
W szczególności zatwierdzony dokument czasowo ogranicza dostępną moc dystrybuowaną na aukcjach dobowych i miesięcznych do 2021 r. w zakresie przepływów międzypaństwowych między Ukrainą a krajami niebędącymi stronami Wspólnoty Energetycznej do 0 MW.
Oznacza to, że import energii elektrycznej z Białorusi i Rosji jest zabroniony.
Przypomnieć warto, że zakazu importu zażądało Ministerstwo Energii. Zaznaczyli, że jest to sprzeczne ze strategicznymi celami Ukrainy w dziedzinie energetyki i potencjalnie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu.
Źródło: ЕП