Ukraina oficjalnie przygotowuje się do importu energii elektrycznej z Białorusi

Ukraina oficjalnie przygotowuje się do wznowienia w listopadzie importu energii elektrycznej z Białorusi.

Ukraina może rozpocząć import energii elektrycznej z Białorusi na początku listopada.

Prace przygotowawcze do importu energii elektrycznej z Białorusi już się rozpoczęły: 22 października zaplanowano oficjalny przetarg na dostęp do skrzyżowania linii przesyłowej między Ukrainą a Białorusią. Poprowadzi go krajowy operator sieci NEC Ukrenergo.

Ogłoszenie ostatecznych wyników aukcji zaplanowano na 29 października — czyli na 2 dni przed końcem moratorium politycznego na import energii elektrycznej z Białorusi.

Tym samym od 1 listopada można będzie wznowić zakup energii elektrycznej z Białorusi.

Przypomnijmy, że Ukraina zimą tego roku została zmuszona do wznowienia importu energii elektrycznej z Federacji Rosyjskiej i Białorusi z powodu problemów w systemie elektroenergetycznym.

Również, wcześniej na Ukrainie prąd zdrożał ze względu na wzrost cen gazu i węgla. Cena obciążenia podstawowego 12 października osiągnęła 3076,04 UAH/MWh (ok. 450 zł), a w godzinach szczytu – rekordowe 3995,83 UAH/MWh (ok. 600 zł).

W ciągu dwóch lat Ukraina zamierza zsynchronizować system energetyczny z europejskim i całkowicie odłączyć się od rosyjskiego.

Źródło: ЕП 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosja zawiesza działalność misji przy NATO

pon. paź 18 , 2021
Od 1 listopada Rosja zawiesi swoje przedstawicielstwo przy NATO, a także misję i biuro informacyjne NATO w Moskwie. Federacja Rosyjska z początkiem listopada zawiesza swoją stałą misję w NATO, powiedział w poniedziałek 18 października rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.  Ponadto Moskwa cofnie akredytację wojskowych oficerów łącznikowych NATO i zamknie […]