Ukraina nie wyklucza ataku ze strony Łukaszenki

Dmytro Kuleba ostrzega, że Ukraina musi być gotowa na „każdy scenariusz” działań reżimu Aleksandra Łukaszenki na sąsiedniej Białorusi.

„Oczywiste jest, że Aleksander Łukaszenko chce zademonstrować swoją siłę i zemścić się na tych krajach, które jego zdaniem działają przeciwko niemu na różne sposoby, w tym na przyjmowanie nielegalnych migrantów do granicy z UE. Dlatego musimy być przygotowani na każdy scenariusz. A ta sprawa jest absolutnym priorytetem dla rządu, dla prezydenta” – powiedział minister.

Czytaj również: Zełenski liczy na dostawy broni z Niemiec

Oprócz tego Kuleba zaznaczył, że obecnie nie ma bezpośrednich zagrożeń ze strony Białorusi, ale wszystko może się zmienić w dowolnym momencie. Aleksander Łukaszenko jest bardzo nieprzewidzialny w swoich działaniach, co może mocno zaskoczyć w każdej chwili. 

Minister wspomniał też o pomocy Ukrainy Litwie. „Jesteśmy bardzo wdzięczni Litwie za to, że jest nam tak przyjacielska i zawsze nas wspiera. A kiedy mieliśmy okazję ich wesprzeć, zrobiliśmy to od razu” – powiedział Kuleba.

Warto wspomnieć, że od początku roku tylko 4100 osób przekroczyło nielegalnie granicę z Białorusi na Litwę, byli to ubiegający się o azyl ludzie, z tego większość uchodźców z Iraku. Łotwa i Polska również odnotowują wzrost liczby migrantów przekraczających granicę z Białorusi.

Źródło: radiosvoboda.org

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Stany Zjednoczone mogą rozmieścić bazę wojskową na Ukrainie

pon. sierpień 23 , 2021
USA wycofują się z kolejnych zakątków świata, ale nie wykluczają, że mogliby stworzyć bazę wojskową na Ukrainie. Były przedstawiciel Departamentu Stanu USA Kurt Walker uważa, że ​​Stany Zjednoczone nie chcą wydawać pieniędzy na amerykańskie bazy wojskowe w innych krajach. Ale na propozycje Ukrainy stworzenia jednostki szkoleniowej na jej terenie mogliby […]