Ukraina może zrezygnować z importu gazu za 5 lat

Ukraina może zrezygnować z importu gazu w ciągu 5 lat. O tym poinformował Jurij Witrenko, prezes zarządu Naftogaz.

Jurij Witrenko, prezes zarządu Narodowej Spółki Akcyjnej Naftogaz Ukrainy, stwierdził, że Ukraina przez 5 lat zmoże w pełni samodzielnie zaopatrywać się w gaz i odmówi jego importu.

„Możemy osiągnąć ten cel w 5 lat. Sukces będzie zależał od trzech czynników. Pierwszym z nich jest zwiększenie produkcji gazu. Mamy potencjalne i inspirujące przykłady” – powiedział Witrenko.

Kolejnym czynnikiem jest wzrost produkcji biogazu na Ukrainie.

„Ukraina jest największym krajem w Europie. Ziemia jest znacznie tańsza niż w Europie Zachodniej, więc mamy duże możliwości budowy produkcji energii słonecznej, wiatrowej i biomasy. Mamy rozwinięty sektor rolniczy, który jest również ważny dla produkcji biogazu” – powiedział.

Trzecim warunkiem jest zwiększenie efektywności energetycznej. Zaznaczył, że Ukraina jest dwukrotnie mniej efektywna energetycznie niż przeciętny kraj Europy Wschodniej. 

„Jednakże, aby osiągnąć niezależność energetyczną, Ukraina musi pracować nad zmniejszeniem nieefektywnych kosztów energii. Najtańszą i najbardziej niezawodną energią jest ta, której nie zmarnowano na próżno” – podsumował Witrenko.

Warto wiedzieć, że Ukraina zużywa rocznie ok. 30 mld m3 gazu, z czego 14 mld m3 wydobywa państwowa spółka Ukrgazvydobuvannya, 6 mld m3 – wydobywane przez prywatne firmy, a kolejne 10 miliardów m3 jest importowane z krajów europejskich.

Wiadomo też, że Naftogaz Ukraina zamierza zwiększyć produkcję gazu ziemnego 1,8-krotnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat, do 24 miliardów m3. 

Źródło: Ukrinform

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Kreml ocenił sytuację o uznaniu szczepionki Sputnik V w UE

czw. paź 21 , 2021
Rosyjska szczepionka Sputnik V może zostać zatwierdzona w Europie nie wcześniej niż w pierwszym kwartale przyszłego roku. Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow poinformował, że Unia Europejska „dawno temu” miała zarejestrować rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi „Sputnik V”, Moskwa spodziewa się, że wkrótce te prace zostaną zakończone.  Według niego Kreml […]