Ukraina jest gotowa zerwać stosunki z Ługańskiem i Donieckiem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na antenie telewizji 1+1 zapowiedział, że jeśli nie uda się rozwiązać konfliktu na wschodzie kraju, to może dojść do ogólnokrajowego referendum i do zerwania stosunków z samozwańczymi Doniecką i Ługańską Republiką Ludową.

– W odniesieniu do planów alternatywnych. Plan „B” – my już według niego działamy. A ci, którzy oferują na przykład zerwanie stosunków, jako plan „B”, czy plan „C” – to nie ma znaczenia – to i tak oznacza odcięcie się, całkowite rozwiązanie relacji w takiej czy innej formie. Wierzę, że taki plan może istnieć, ale decyzję o uruchomieniu go powinien podjąć naród ukraiński. Jeśli jakieś alternatywne porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, z Rosją i równolegle w formacie normandzkim nie wyjdą, wtedy naród Ukrainy zagłosuje na „ścianą” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent wyjaśnił, że nie chodzi mu dosłownie o „ścianę” jako o mur, ale właśnie o zerwanie wszelkich więzi z samozwańczymi republikami na wschodzie Ukrainy

– To na pewno nie będzie popularna decyzja, niepopulistyczna, to będzie trudne pytanie (w referendum – red.), jak już do tego dojdziemy, to chcę, żeby ludzie zrozumieli, że to będzie decyzja na wiele lat – powiedział Zełenski.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej na posiedzeniu Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TCG) delegacja Kijowa zarzuciła Moskwie niedopuszczenie inspektorów MAEA do wizytowania tymczasowo okupowanych terytoriów, a także zablokowanie rozpatrzenia uzgodnionych latem 2020 r. kwestii dotyczących rozminowania. 

Ponadto Ukraina wezwała Federację Rosyjską do przestrzegania całkowitego zawieszenia broni.

Źródło: 1+1

Zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

FSB opublikowało nagranie z incydentu na Morzu Czarnym

pt. czerwiec 25 , 2021
Rosyjskie służby ujawniły nagranie, na którym widać incydent na Morzu Czarnym z udziałem okrętu NATO, HMS Defender oraz łodzi straży granicznej Rosji. Film był nagrywany z pokładu rosyjskiego statku patrolowego. Na nagraniu słychać, jak Rosjanie rozmawiają z Brytyjczykami i informują okręt, że naruszył granice Federacji Rosyjskiej. Zdaniem załogi HMS Defendera wody wokół […]