Ukraina ma nadzieję na bardziej aktywne i konstruktywne podejście ze strony przywódców ONZ do przeciwdziałania trwającej agresji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
W dniu 76. rocznicy powstania ONZ Ukraina potwierdza swoje przywiązanie do zasad współczesnego porządku światowego zapisanych w postanowieniach Karty Zgromadzenia Ogólnego ONZ i oczekuje na przystąpienie Zgromadzenia Ogólnego do Platformy Krymskiej.
Czytaj również: Na Ukrainie rozpoczął się szczyt Platformy Krymskiej
„Biorąc pod uwagę rolę ONZ w uwolnieniu Krymu, w szczególności w kontekście rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy, militaryzacji Krymu i praw człowieka na Krymie, Ukraina ma nadzieję na przystąpienie ONZ do Platformy Krymskiej” – powiedzieli w MSZ Ukrainy.
MSZ zaznaczyło, że oczekuje bardziej aktywnego i konstruktywnego podejścia kierownictwa ONZ do walki z militarną agresją Rosji na Ukrainę.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że ważnym zadaniem pozostaje realizacja wysiłków na rzecz zreformowania i usprawnienia ONZ, jej wzmocnienia i dostosowania do współczesnych wymagań. MSZ zapewniło o gotowości dalszego wzmacniania swojego wkładu w tworzenie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w ramach operacji ONZ.
Resort podkreśla: „Jednym z najbardziej udanych przykładów naszej współpracy jest przezwyciężanie humanitarnych skutków rosyjskiej agresji. Jesteśmy gotowi do dalszej współpracy w tym zakresie, aby zaspokoić potrzeby dotkniętej ludności cywilnej wzdłuż linii demarkacyjnej i terytoriów okupowanych”.
Pilnym kierunkiem ONZ na Ukrainie jest wspieranie procesów odbudowy i budowania pokoju w obwodach donieckim i ługańskim na rzecz pokojowej i bezpiecznej reintegracji okupowanych terytoriów.
Przypomnijmy, że szczyt Platformy Krymskiej odbył się 23 sierpnia w Kijowie, oficjalnie inaugurując międzynarodowy format deokupacji Krymu. Uczestniczące w niej 43 państwa i organizacje międzynarodowe podpisały wspólną Deklarację wzywającą do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Wśród sygnatariuszy nie było przedstawicieli ONZ.
Źródło: УП