Unia Europejska po raz piętnasty przedłużyła na pół roku sektorowe sankcje gospodarcze wobec Rosji, nałożone w lipcu 2014 roku “za działania podważające suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”.
“Rada podjęła decyzję o przedłużeniu sankcji wymierzonych w określone sektory rosyjskiej gospodarki o 6 miesięcy, do 31 lipca 2022 r. Decyzja Rady UE opiera się na ostatniej ocenie realizacji mińskiej porozumienia na posiedzeniu Rady Europejskiej (szczyt UE) 16 grudnia 2021 r. Początkowo porozumienia mińskie miały zostać wdrożone do 31 grudnia 2015 r.”
Szczyt UE w marcu 2015 roku zadecydował, że sankcje gospodarcze wobec Rosji powinny obowiązywać do czasu realizacji porozumień mińskich, nie precyzując, co powinno się stać, jeśli ich realizacja zostanie zablokowana przez Kijów.
W 2014 roku UE nałożyła sankcje na Federację Rosyjską w związku z wydarzeniami na Ukrainie i aneksją Krymu przez Rosję. Środki restrykcyjne były wielokrotnie rozszerzane. Negocjacje w sprawie ruchu bezwizowego i nowej umowy podstawowej o współpracy zostały zawieszone, wprowadzono zakaz wjazdu do krajów Wspólnoty dla urzędników z Federacji Rosyjskiej oraz zamrożono ich majątek.
Ogłoszono także ograniczenia handlowe, finansowe i militarne. W odpowiedzi Rosja wprowadziła zakaz importu szeregu produktów spożywczych z Unii Europejskiej.
Źródło: TASS
Zdjęcie: Pixabay.com / Endzeiter