Unia Europejska przedłużyła sankcje nałożone na Rosję

Unia Europejska po raz piętnasty przedłużyła na pół roku sektorowe sankcje gospodarcze wobec Rosji, nałożone w lipcu 2014 roku „za działania podważające suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”.

„Rada podjęła decyzję o przedłużeniu sankcji wymierzonych w określone sektory rosyjskiej gospodarki o 6 miesięcy, do 31 lipca 2022 r. Decyzja Rady UE opiera się na ostatniej ocenie realizacji mińskiej porozumienia na posiedzeniu Rady Europejskiej (szczyt UE) 16 grudnia 2021 r. Początkowo porozumienia mińskie miały zostać wdrożone do 31 grudnia 2015 r.”

Szczyt UE w marcu 2015 roku zadecydował, że sankcje gospodarcze wobec Rosji powinny obowiązywać do czasu realizacji porozumień mińskich, nie precyzując, co powinno się stać, jeśli ich realizacja zostanie zablokowana przez Kijów.

W 2014 roku UE nałożyła sankcje na Federację Rosyjską w związku z wydarzeniami na Ukrainie i aneksją Krymu przez Rosję. Środki restrykcyjne były wielokrotnie rozszerzane. Negocjacje w sprawie ruchu bezwizowego i nowej umowy podstawowej o współpracy zostały zawieszone, wprowadzono zakaz wjazdu do krajów Wspólnoty dla urzędników z Federacji Rosyjskiej oraz zamrożono ich majątek. 

Ogłoszono także ograniczenia handlowe, finansowe i militarne. W odpowiedzi Rosja wprowadziła zakaz importu szeregu produktów spożywczych z Unii Europejskiej.

Źródło: TASS

Zdjęcie: Pixabay.com / Endzeiter

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Najbliżsi współpracownicy Nawalnego znaleźli się na liście terrorystów w Rosji

pt. sty 14 , 2022
Rosfinmonitoring dodał współpracowników Nawalnego, Wołkowa i Żdanowa, do „listy terrorystów i ekstremistów”. Środek zabezpieczenia oznacza również zawieszenie dla nich usług bankowych. Odpowiednie wpisy pojawiły się w rejestrze Rosfinmonitoringu w piątek. Zgodnie z prawem banki zamrażają środki osób znajdujących się na tej liście i zawieszają ich obsługę. Współpracownicy Nawalnego będą mieli […]