Białoruscy pogranicznicy opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcia z obozu migrantów, którzy od niemal miesiąca koczują na granicy Białorusi z Polską.
Państwowy Komitet Graniczny Białorusi opublikował zdjęcia mające przedstawiać aktualną sytuację w obozie migrantów na wysokości miejscowości Usnarz Górny. Jak twierdzą funkcjonariusze reżimu Aleksandra Łukaszenki, tuż pod granicą z Polską wciąż koczują 32 osoby.
Białorusini podkreślają w swoim komunikacie, że są wśród nich “kobiety i małoletnie dzieci”, a zamieszczone w tekście zdjęcia obrazują wizytę przedstawicieli Biura Wysokiego Komisarza ONZ na Białorusi oraz Białoruskiego Czerwonego Krzyża.
Migranci wyznali podobno stronie białoruskiej, że nie odejdą stamtąd i będą czekać na pozytywne rozpatrzenie ich wniosków o azyl, które złożyli za pośrednictwem aktywistów.
“Podczas przekazywania pomocy humanitarnej Afgańczycy otwarcie mówili, że wszyscy są wyczerpani, przygnębieni, ale mają nadzieję, że strona polska rozpatrzy wnioski o status uchodźcy w Unii Europejskiej, złożone przez obrońców praw człowieka” – piszą białoruscy pogranicznicy.
Informacji tych nie da się niestety zweryfikować, gdyż ze strony Polski nie da się dojechać do Usnarza ze względu na wprowadzony na granicy z Białorusią stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 wsie i miasteczka oraz obszar je otaczający. Nie mogą tam przebywać osoby obce, które nie mogą potwierdzić, że są mieszkańcami tych okolic. Tyczy się to także dziennikarzy.
Źródło i zdjęcie: Państwowy Komitet Graniczny Białorusi