Cichanouska spotka się z wysokimi rangą urzędnikami Białego Domu

1

Według informacji podanych przez AFP liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zostanie przyjęta przez wysokich rangą przedstawicieli Białego Domu w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.

– Wyżsi urzędnicy Białego Domu nie mogą się doczekać spotkania z Cichanouską w przyszłym tygodniu podczas jej podróży do Waszyngtonu – powiedział informator AFP. 

Według niego Stany Zjednoczone będą nadal „wspierać demokratyczne aspiracje” narodu białoruskiego.

Jak ustaliło TASS, liderka opozycji Białorusi spotka się najprawdopodobniej z przedstawicielami władz amerykańskich, członkami Kongresu i ambasadorami zagranicznymi w Stanach Zjednoczonych. 

Swiatłana Cichanouska ma także rozmawiać z ambasador USA w Mińsku, Julie Fisher. 

Przypomnijmy, że po wyborach prezydenckich w Białorusi w sierpniu 2020 roku Cichanouska musiał uciec z kraju w obawie przed represjami reżimu Aleksandra Łukaszenki. Znalazła schronienie na Litwie, gdzie przebywa wraz z częścią opozycjonistów.

Czego Cichanouska oczekuje po wizycie w Białym Domu?

W rozmowie z agencją TASS liderka białoruskiej opozycji zapowiedziała, że planuje spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem oraz sekretarzem stanu Anthony Blinkenem. Powiedziała jednak, że nie możne potwierdzić tych spotkań.

Cichanouska chciałaby, aby USA wzięły na siebie rolę pośrednika w rozmowach opozycji z białoruską władzą. Planuje również rozmawiać z przedstawicielami USA o wsparciu dla społeczeństwa obywatelskiego Białorusi.

Swiatłana Cichanouska zaczęła swoją podróż po USA 18 lipca. Dzisiaj odbędzie wizytę w Departamencie Stanu, a Biały Dom odwiedzi 20 lipca.

Źródło: AFP, TASS

Zdjęcie: Estonian Foreign Ministry, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

One thought on “Cichanouska spotka się z wysokimi rangą urzędnikami Białego Domu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraina dostała 2 mln szczepionek Moderny z USA

niedz. lipiec 18 , 2021
W niedzielę 18 lipca Ukraina otrzymała od rządu USA 2 040 040 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi Moderna w ramach globalnej inicjatywy COVAX. Dostawa z preparatem firmy Moderna dostarczona została na lotnisko Boryspol przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) – podaje na Facebooku Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. Co więcej, za […]