Stany Zjednoczone zaprosiły Ukrainę na szczyt na rzecz demokracji

Stany Zjednoczone zaprosiły Ukrainę do udziału w Szczycie Demokracji, którego gospodarzem jest prezydent USA Joe Biden. Poinformowano o tym na stronie internetowej Departamentu Stanu. 

W sumie oczekuje się, że weźmie w nim udział ponad 100 stanów, ale wydarzenie odbędzie się online.

Wydarzenie zaplanowano na 9-10 grudnia. Zostało zainicjowane przez prezydenta USA Joe Bidena.

„Prezydent Biden zorganizuje pierwszy z dwóch Szczytów Demokracji, gromadzący przywódców rządów, społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego w celu ustalenia pozytywnego programu odnowy demokracji i zajęcia się najpoważniejszymi zagrożeniami stojącymi przed demokracją poprzez zbiorowe działania” – napisano na stronie internetowej Departamentu Stanu.

Według Departamentu Stanu lista delegacji obejmuje 110 krajów. Na liście znalazły się również Polska, Mołdawia, Rumunia i Słowacja, Tajwan, Indie i Filipiny. Ale na liście nie ma Turcji, Rosji i Chin.

Oprócz światowych liderów Biden zaprasza przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego.

Zaznacza się, że dyskusja będzie kontynuowana przez rok – w ramach kolejnego szczytu, na którym przywódcy spotkają się już nie w trybie wirtualnym, ale osobiście.

Oczekuje się, że szczyt skupi się na trzech głównych tematach:

-ochrona przed autorytaryzmem

-walka z korupcją

-promowanie poszanowania praw człowieka.

Administracja Bidena postrzega szczyt jako budowanie strategii wzmocnienia i ochrony demokracji przed autorytaryzmem.

Według Białego Domu utworzenie globalnej koalicji demokracji mogłoby przeciwstawić się wzrostowi Chin i trwającej agresji Rosji.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Za „przestępstwa ekstremistyczne” Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi proponuje pozbawienie obywatelstwa

śr. lis 24 , 2021
Na Białorusi skazani za przestępstwa „orientacji ekstremistycznej” chcą pozbawiać obywatelstwa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi proponuje pozbawienie obywatelstwa ekstremistycznych przestępstw i ustanowienie bezwarunkowej odpowiedzialności administracyjnej za subskrybowanie ekstremistycznych zasobów Internetu. Proponuje się również „ustanowienie bezwarunkowej odpowiedzialności administracyjnej za subskrybowanie zasobów internetowych, których materiały są uznawane za ekstremistyczne” – powiedział 23 listopada […]