Wizyta Zełenskiego w USA. Prezydent Ukrainy o spotkaniu z Joe Bidenem

2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że ​​jego spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem odbyło się w produktywnej i konstruktywnej atmosferze, a obie strony są zainteresowane owocnym dialogiem.

– Nie wiem, czy była chemia. Jednak fakt, że spotkanie trwało dwie godziny zamiast godziny, pokazuje, że strony są zainteresowane dialogiem i wynikiem tego dialogu. Uważam, że spotkanie odbyło się w normalnej, produktywnej atmosferze – powiedział prezydent Ukrainy podczas rozmowy z mediami w Waszyngtonie po spotkaniu z prezydentem USA.

Czytaj również: Stany Zjednoczone chcą zapewnić Ukrainie do 60 mln dolarów pomocy wojskowej

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że usłyszał od Joe Bidena pozytywną ocenę wprowadzanych w Ukrainie reform.

– W szczególności zwrócił uwagę na reformy rolne i sądownicze. Każdy widzi zmiany infrastrukturalne na Ukrainie i taki czy inny rezultat. Cieszę się, że pozytywy widziane są nawet przez prezydenta Stanów Zjednoczonych – stwierdził.

Według prezydenta Ukrainy, podczas rozmowy wiele uwagi poświęcono kwestii członkostwa kraju w NATO. Przywódca USA popiera integrację euroatlantycką Ukrainy, ale na spotkaniu nie wyznaczono konkretnych terminów przystąpienia do Sojuszu.

– Słyszałem, że prezydent wspiera Ukrainę w przyznaniu członkostwa w NATO, ale trudno powiedzieć, jaka będzie do niego droga – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Zaznaczył, że podczas spotkania poruszono kwestie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zwrócono szczególną uwagę na kwestię czasowo okupowanego Krymu. Według niego Stany Zjednoczone chwaliły powstanie platformy krymskiej.

– Stany Zjednoczone stwierdziły, że to potężna inicjatywa i chcą ją wesprzeć. O Krymie mówiło się wiele razy. Jeśli chodzi o deokupację Krymu w odniesieniu do więźniów – dodął Zełenski.

Ponadto podczas rozmów omówiono zagrożenia płynące z projektu Nord Stream-2. Według Wołodymyra Zełenskiego Ukraina otrzymała ważne zapewnienia od Joe Bidena, że ​​w przypadku zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy ze strony Federacji Rosyjskiej lub innych stron projektu Stany Zjednoczone zagwarantują sankcje wobec Nord Stream 2.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydent Ukrainy

2 thoughts on “Wizyta Zełenskiego w USA. Prezydent Ukrainy o spotkaniu z Joe Bidenem

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosjanka oskarżona o pomówienie Łukaszenki zatrzymana w Brześciu

pon. wrz 6 , 2021
Białoruskie władze poinformowały ambasadę rosyjską o zatrzymaniu w Brześciu obywatelki Rosji Iriny Vikkholm, oskarżonej o pomówienie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki po incydencie z samolotem Ryanair.  – Strona białoruska należycie powiadomiła o zatrzymaniu obywatelki Rosji. Sama Irina Vikkholm nie prosiła o spotkanie z konsulem, niemniej jednak poprosiliśmy o dostęp konsularny, a […]