Koniec ze szczepieniami Sputnikiem V na Słowacji. Powodem… brak chętnych

30 czerwca Słowacja zamknie program szczepień przeciwko koronawirusowi rosyjskim preparatem Sputnik V. Powodem jest zbyt mała liczba chętnych, niż przewidywano.

Słowacja kupiła łącznie 200 000 dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V, co wystarczy do zaszczepienia 100 000 osób, ale zainteresowanie jest mniejsze, niż oczekiwano. Dlatego kraj zakończy program szczepień tym preparatem 30 czerwca.

Minister zdrowia Słowacji Vladimír Lengvarský powiedział, że kraj spróbuje sprzedać niewykorzystane szczepionki lub przekazać je innym krajom. 

– Mam już wstępną zgodę rządu i powinna ona zostać oficjalnie zatwierdzona w przyszłym tygodniu – powiedział minister, którego cytuje portal Novinky.cz. Według Lengvarsky’ego preparat może trafić do krajów Bałkanów Zachodnich, które są zainteresowane głównie rosyjską szczepionką.

Na pierwszą dawkę Sputnika V czeka obecnie na 5898 Słowaków, a największe zainteresowanie wykazują osoby w wieku od 40 do 44 lat. W sumie na szczepienie Sputnikiem zarejestrowało się około 10 000 osób.

Słowacki minister zdrowia poinformował również, że przygotowuje jakąś formę nagrody dla tych, którzy mogą zostać zaszczepieni, aby zwiększyć zainteresowanie szczepieniami przeciwko Covid-19. Pierwszą dawką zaszczepiło się do tej pory 1,9 miliona Słowaków, z czego 1,2 miliona otrzymało drugą dawkę.

Zobacz także: Słowacja rozpoczyna szczepienia Sputnikiem V

Źródło: Novinky.cz

Zdjęcie: Flickr.com / Marco Verch Professional 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosja wycofuje się z traktatu o "otwartym niebie"

pt. cze 18 , 2021
W piątek 18 czerwca Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że Federacja Rosyjska 18 grudnia 2021 roku przestanie być stroną traktatu o „otwartym niebie”. Traktat o „otwartym niebie” to międzynarodowy dokument, który gwarantuje jego sygnatariuszom weryfikowanie ruchów wojsk i przestrzeganie układów o ograniczeniu zbrojeń. Wszedł od w życie w 2002 roku […]
%d bloggers like this: