Litwa zaostrza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

1

W odpowiedzi na trudną sytuację na granicy polsko-białoruskiej rząd Litwy poparł propozycję MSW zaostrzenia od 10 listopada stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią.

„Biorąc pod uwagę przestępcze działania reżimu białoruskiego i hybrydowe ataki w Polsce oraz pojawiające się zagrożenia dla społeczeństwa, na całym odcinku granicznym Republiki Litewskiej z Republiką Białorusi wprowadzone zostanie zaostrzenie stanu wyjątkowego. Stanie się tak na terenie osiedli dla cudzoziemców: w Rukla i Pabradė oraz 200 m wokół tych ośrodków. Zaostrzenie stanu wyjątkowego zaplanowano na miesiąc” – czytamy w komunikacie litewskiego MSW.

Czytaj także: Szturm z Białorusi na polską granicę? Tysiące osób koło Kuźnicy

– Widzimy wydarzenia organizowane przez białoruski reżim na granicy z Polską, rozumiemy realia podobnego zagrożenia dla Litwy. Dokonujemy również bezpośredniej paraleli między wydarzeniami na granicy a niepokojami w osiedlach nielegalnych migrantów na Litwie. To zagraża porządkowi konstytucyjnemu i bezpieczeństwu narodowemu. Dokładamy wszelkich starań, aby zabezpieczyć i chronić naszą granicę, nie możemy dopuścić do naruszenia integralności Litwy – powiedziała minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė.

Zaostrzenie stanu wyjątkowego (w Litwie obowiązuje już od jakiegoś czasu stan wyjątkowy) na granicy z Białorusią pozwoli na znaczne zamknięcie granicy państwowej, a dostęp do strefy przygranicznej będzie możliwy tylko za specjalnym pozwoleniem władz. Migrantom zostanie m.in. ograniczone prawo do korespondencji i rozmów telefonicznych z wyjątkiem możliwości zwracania się do instytucji i organów państwowych.

Zaostrzenie stanu wyjątkowego w Litwie zatwierdzić musi teraz parlament.

Źródło i zdjęcie: MSW Litwy

One thought on “Litwa zaostrza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Zacharowa skomentowała sytuację na granicy polsko-białoruskiej

wt. lis 9 , 2021
Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa skomentowała w mediach społecznościowych sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Od poniedziałku granicę polsko-białoruską szturmują migranci kierowani przez reżim Aleksandra Łukaszenki. W środę na Telegramie do sytuacji na granicy swojego wschodniego sąsiada odniosła się rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa. Czytaj więcej: Szturm z […]